Starostkou malej obce Fekišovce v okrese Sobrance na východe Slovenska je dvanásť rokov. Miloslava Fedorová (Smer-SD) sa do povedomia celého Slovenska dostala až teraz a to spôsobom, akým viedla prvé zasadnutie zastupiteľstva. “Boli tam momenty, ktoré sa odborne nazývajú bossingom alebo mobingom a to nikomu nie je príjemné," povedal pre hnonline psychológ Dušan Ondrušek.

 

Starostka obce Fekišovce k videu: Som temperamentná povaha

Starostka vedie zasadnutie s piatimi zvolenými poslancami, ktorí zastupujú obec s 300 obyvateľmi. Komunikuje s nimi veľmi autoritatívnym spôsobom, káže im spievať hymnu, napomína ich a kritizuje. Starostka tvrdí, že takto predchádzajúce zasadnutia nevyzerali. “Všetky sa niesli v pohodovom duchu, nikdy sme nemali žiadne ataky alebo hádky,” povedala Fedorová pre TV JOJ.

Tvrdí, že tentoraz ju z miery vyviedol kameraman, ktorý zasadnutia nakrúcal a predvolebné útoky na ňu a na obec.  „Kameraman tu prišiel neohlásený. Som dosť temperamentná povaha, asi som si neuvedomila, že som mala jednať miernejšie, ale žiaľ, stalo sa," povedala Miloslava Fedorová.

 


Transparency upozorňuje Fekišovce na porušenie zákona

Podľa Transparency International Slovensko však starostka nedodržala zákony a ignorovala politickú kultúru.  "Toľké pošliapavanie zákona a politickej kultúry, akého sa dopustila starostka obce Fekišovce (okres Sobrance) Miloslava Fedorová, sa v jednom videu len tak ľahko nevidí. Napísali sme jej preto otvorený list (a zároveň podnet na prokuratúru), v ktorom ju vyzývame na zjednanie nápravy," uviedla mimovládna organizácia na facebooku.

Riaditeľ Transparency International Slovensko Gabriel Šípoš v liste napísal, že podľa zákona nie je starosta v žiadnom ohľade nadriadený poslancom a nemá právo viesť zasadnutie obecného zastupiteľstva z takejto pozície. Správanie starostky považuje za „hrubé nepochopenie postavenia samosprávnych orgánov a pošliapavanie základnej politickej kultúry“. Pripomína tiež, že zasadnutia “Obecného zastupiteľstva sú zo zásady verejné”.

Miloslava Fedorová  je starostkou obce štvrté volebné obdobie - od roku 2006. V minuloročných komunálnych voľbách získala 52,9 percenta hlasov, čo znamená, že hlas jej dalo 81 obyvateľov obce. Jej protikandidát Ľubomír Petraš (Progresívne Slovensko) ich získal o deväť menej.  

 

 

Video z Fekišoviec natočil kameraman na voľnej nohe 

Decembrový záznam zo spomínanej ustanovujúcej schôdze natočil kameraman a fotograf na voľnej nohe Peter Pavolko (23) zo Strážskeho. “Do Fekišoviec ma objednal jeden ich obyvateľ, no meno objednávateľa nemôžem zverejniť. Prišiel som tam ako nestranný človek. Najprv chcela starostka na mňa volať policajtov. Mne to problém nerobilo, bol som si vedomý, že zákon neporušujem,“ povedal pre cas.sk s tým, že správanie starostky ho od začiatku vykoľajilo.

Psychológ Dušan Ondrušek verí, že video, ktoré malo doteraz takmer 300-tisíc zhliadnutí, by mohlo spustiť diskusiu o tom, ako by sa mali správať verejní činitelia, čo si môžu dovoliť a aké sú etické normy. "Aj keď je to znekľudňujúce, tá diskusia môže byť užitočná," dodal pre hnonline.