Nestalo sa to prvýkrát, práve naopak, v poslednej dobe ich to prepadlo stále častejšie, ale povedala by som, alebo povedali aj tí vzdelanejší, že je to bežný postup, keď dieťa odovzdáte do kolektívu.  Auč, zakopla som, kameň úrazu.

 

...to nemali z čoho žiť, že musela ísť do roboty?

Jasličky. V mojom okolí taká diskutovaná téma. Áno, bude to vekom, ale aj tým, že dnes, paradoxne v modernom svete,  sa moderné matky nenosia. Chcela si dieťa alebo robotu? Mala si na to myslieť skôr, zlatá moja. Počúvam na kávach s kamoškami, ktoré vyplakávajú, či urobili dobre. Je mi jasné, že je to téma, ktorá rozdelí svet na dva ďalšie, a je každého vec, ku ktorej polovici sa prikloní...Ale povedzte mi, ako môže jedna erudovaná lekárka povedať žene, že je zlou matkou iba preto, že dala deti do jaslí. Tá moja kamarátka išla do práce, lebo už deti nezvládala, skrátka boli šikovné,  a nemalo zmysel ich ďalej doma čičíkať. Do práce sa však nevybrala kvôli päťstoeurovému platu, v hrubom, ale preto, aby jej doma nešiblo. A myslím, že nie je jediná, ktorej by šibnúť mohlo.

 

...prečo ste tomu dieťaťu vzali detstvo?

Spýtal sa ma známy, ktorému som medzi rečou spomenula, že idem po krstňa do jaslí dnes ja. Tak som mu odvrkla, že najbližšie pôjde po malú so mnou. Aby videl, že to dieťa prichádza po celom dni plné radosti, niekedy sa jej nechce ani domov, naťahuje sa za učiteľkami. A to nie preto, že sa má doma zle. Ale preto, že sa má v jasliach dobre.  Prichádza s novými slovami i návykmi. Nemá ešte ani rok a pol, sama si utrie noštek, nastaví ruky a nohy, keď je potrebné ju obliecť a obuť. Dnes som sa takmer rozplakala, keď som videla, že si odkladala prezuvky do poličky. Síce som ju istila, ale dala to. No pardon, zabudla som, že toto sú zlé návyky. Veď deti majú kričať, hádzať sa o zem  a pri obliekaní lietať po celom byte. Alebo, napadlo mi, že keď sa tak rýchlo učia, možno ich učiteľky bijú, kričia na nich a olovrant im dajú, až keď dobre uložia topánočky. Tak!

 

...lebo žiadna učiteľka sa nepostará o cudzie, ako matka o vlastné

Veruže nie. Lebo má vzdelanie a vie, čo by dieťa malo vedieť. Neviem, ako to beží inde, ale v tých našich jasličkách pripadajú na 1 učiteľku 3 deti. Čo je katastroooofa, len si to predstavte, veď to nemôžu stíhať. Matka zatvorená medzi 4 stenami nejaký ten rok, dva, tri, občas vyvenčená na kávičke s manželom a kamoškami, predsa musí byť zdatnejšia. V aktivitách, má doma celú paletu rôznych skladačiek, ovláda všetky pesničky od fihytralala, ak nie, učí sa ich medzi večerou pre manžela, termínom u lekára alebo návštevou svokry. Denne s nimi chodí von i na ihrisko, učí dieťa deliť sa o hračky aj jabĺčko. Nemyslím Ipad.

Toto nie je platený pí ár nejakých jasličiek. Toto je len môj pohľad na vec, s ktorým nemusí nikto súhlasiť. Ale vedzte, že rozdiel medzi upachtenými matkami, zakotvenými doma a ukrytými pred svetom, a tými ktoré normálne fungujú už po roku,  je obrovský. Aspoň taký, ako keď do škôlky príde dieťa z domu a dieťa z jaslí. 4 z 5 učiteliek mi v rôznych škôlkach povedalo, že je to obrovský rozdiel, ktorý sa nedá skryť. Takže fandím mamičkám, ktoré sa na to dali, je mi ľúto tých so zlou skúsenosťou, a prosím tie, ktorým je doma dobre, aby nehejtovali ;)