TOKIO. Mieko Nagaoková bola jedinou účastníčkou vo svojej kategórii na plaveckých pretekoch v západnom Japonsku. Nielen preto sa stala jednoznačnou víťazkou.

Mieko Nagaoková má sto rokov a v kategórii 100 až 104-ročných nemá konkurentku. Najväčším víťazstvom pre ňu je, že doplávala 1500 metrov voľným štýlom a urobila tak svetový rekord. Dala to za hodinu a 16 minút. Ako uviedol magazín  Der Spiegel, svetový rekord Američanky Katie Ledecky je 15 minút a 28 sekúnd, teda o takmer hodinu menej.

 

 

Mieko má z výkonu skvelý pocit. „Chcela by som plávať, až kým nebudem mať 105 rokov,“ povedala pre japonskú agentúru Kjódo. Plávať začala až ako 80-ročná po zranení kolena. Ako 99-ročná sa dokonca dostala na olympiádu v plávaní na 1500 metrov.

Japonci patria k národom, ktoré sa dožívajú najvyššieho veku na svete. Podľa údajov japonskej vlády žilo v septembri minulého roka 59-tisíc ľudí nad sto rokov.

Nielenže sa dožívajú vyššieho veku, ale sú aj duševne a fyzicky zdatnejší, než ich rovesníci v minulosti. Prieskum medzi 112 ľuďmi nad sto rokov ukázal, že ešte chcú žiť a majú veľa plánov. Hovoria, že na smrť je ešte skoro. 

 

Foto - twitter.com

 

 

 

Prečítajte si aj Najvytrvalejšou vojnovou reportérkou bola Martha Gellhornová