Je to malé nenápadné bojisko uprostred kuchyne, kde nevesty a svokry spolu okato súperia. Súperia o sporák. O čistý sporák v byte nevesty a svokrinho syna. Ide o to, ktorá sporák umyje skôr a lepšie. Ktorá to stihne prvá popri iných povinnostiach.

Žiadna z nich to nevysloví nahlas a nedá tomu súboju takú vážnosť, akú v realite má. Lebo súboj o sporák je bojom o to, ktorá z oboch žien v skutočnosti domácností velí. Či je to svokra, ktorá vás doma občas musí zastúpiť a má dobrý pocit, ak vás zastúpi na mnohých frontoch. Alebo je to nevesta, ktorá chce dokázať, že zase až tak tú jej pomoc nepotrebuje, pretože všetko stíha.

Ženy o to bojujú stále. Chcú stihnúť všetko. Ideálne umyť sporák nahodené a štýlovo oblečené potom, čo v práci odviedli skvelú robotu alebo vo firme dohodli obchod roka a stihli ešte s deťmi urobiť školské projekty.

Nevesty stihnú veľmi veľa, ale nie všetko. A svokry to vedia.

Ide o to, ako s týmto zistením matky našich manželov naložia. Či sporák umyjú a nezabudnú nám pripomenúť, že už to ten sporák naozaj potreboval. A najradšej nám to pripomenú pred manželom, deťmi, sesternicami alebo   bratrancami, ktorým to je na rozdiel od vás úplne jedno. Alebo to urobia potichu, len pre ten dobrý pocit, že sú stále užitočné a potrebné tak, ako boli celý život zvyknuté. Aj ony boli vychovávané ako ženy, ktoré stíhajú domácnosť, prácu, deti, krúžky a ešte pri tom dobre vyzerajú. 

Generácie žien sa menia, ale tých bojísk doma, kde so svokrou ticho súťažia, je stále dosť. Sporáky, žehliace dosky, balkónové kvety, rodinný jedálníček, biele alebo tmavé pečivo na desiatu, čokolády alebo ovocie. Nevesty si to chcú robiť po svojom a svojím tempom, lebo veď je to koniec-koncov ich domácnosť, ale svokry im teritórium okolo ich syna nie vždy rady prenechávajú celé.

Milé dámy, kašlime na sporák a nesúperme. Nech nám to nekazí deň ani vzťahy so svokrou. Aj svokry boli zaneprázdnenými nevestami a my raz budeme starostlivými svokrami.

Myslime na to, hoci aj pri sporáku. A radšej si opakujme, čo všetko sme v deň stihli urobiť dobre.  

 

Prečítajte si aj Stĺpčeky Žien v meste