BRATISLAVA. Talianska televízia Rai 1 zverejnila v piatok v noci prvé a nové zábery zo sledovania novinára Jána Kuciaka pred jeho smrťou. Na prípade na Slovensku niekoľko dní pracovala známa talianska novinárka, odborníčka na mafiu Maria Grazia Mazzola. Informuje o tom Denník N.

 

Podľa fotografií dokumentovali Kuciakov bežný deň

"Novinárske bádanie o "špinavých záležitostiach" spáli milióny až miliardy euro. Preto bol zavraždený Ján a myslím si, že aj Martina bola cieľom, pretože si mysleli, že Ján sa jej mohol zdôverovať. Len 28 - ročný chlapec, ktorý mal excelentnú investigatívnu taktiku (to čo nerobila polícia) bol ľahkým cieľom. Napriek všetkému nehodno robiť predčasné uzávery," povedala Maria Grazia Mazzola v rozhovore pre denník Sme

Novinárka uviedla, že "fotografie, ktoré sme získali, dokazujú, že Ján Kuciak bol predtým, ako ho vo februári zavraždili, sledovaný a špehovaný."  Kuciaka pred vraždou podľa Denníka N sledoval bývalý novinár a bývalý šéf kontrarozviedky Peter Tóth. Po zadržaní Aleny Zs. obvinenej z objednania vraždy sa prihlásil na polícii a začal s ňou spolupracovať ako utajený svedok. Odovzdať jej mal aj tieto fotografie. Okrem Kuciaka mal sledovať na pokyn Mariana K. aj ďalších novinárov.

Tóth podľa denníka vypovedal, že Marian K. si ho najal na sledovanie novinárov preto, aby zistil, či nerobia niečo zlé, za čo by ich potom mohol verejne diskreditovať. "Zo záberov je však zrejmé, že dokumentujú bežný Kuciakov deň. Sú urobené na autobusovej zastávke, keď ide Kuciak do alebo z práce, alebo pred redakciou Aktualít. Vyzerá to preto skôr, že niekto mapoval jeho denný režim," tvrdí Denník N.
 

 

Novinárka: Kočner mal motív

Novinárka v reportáži upozorňuje, že Kuciak robil na kauze pozemkov na východnom Slovensku, ktorá je prepojená aj s talianskou mafiánskou skupinou 'Ndrangheta, a zaoberal sa aj Marianom K. "Kočner mal motív, aby to urobil. Vyhrážky, ktoré adresoval Jánovi cez telefón naháňajú strach. Je to mafiánska metóda. V Taliansku takáto osoba, ktorá pácha zločiny s ostatnými členmi svojho klanu je súdená podľa protimafiánskeho paragrafu. A je poslaná do tvrdej basy. V Európe chýba takáto legislatíva," povedala talianska novinárka.

Taliansku mafiu ´ndranghetu však nespája s vraždou Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny. "Nemyslím si, že ´ndrangheta je za vraždou Jána. Ale myslím si, že ľudia z nej si sadajú za spoločný "stôl" s ostatnými slovenskými bosmi. ´Ndrangheta si na Slovensku robí svoje veci a možno očakávať, na základe vyšetrovania, mnohé prekvapenia v súvislosti s ich lokálnymi slovenskými bunkami - ndrinami," dodala.

Peter Bárdy, šéfredaktor Aktualít, kde Kuciak pracoval, tvrdí, že "Kuciak bol nebezpečnejší ako polícia a Marian K. si to uvedomoval".