BRATISLAVA. Trendy, tipy, triky, čo sa nosí a naopak nenosí sa na nás valia každodenne z médií, preberáte ich pri konverzácií s kamarátkami počas víkendovej kávy. Móda je umenie o nič menej dôležité, ako napríklad sochárstvo alebo kompozícia symfónií, no dotýka sa nás najviac zo všetkých a dookola sa rozoberá od prešľapov až po jej vrcholy.

Čo majú ale všetky druhy umenia spoločné? Nespočetné množstvo štýlov. Preto by znamenalo obliekať sa rovnako, len preto, že je trendy to isté, ako keby každý maliar na svete, ktorý práve drží štetec maľoval ten istý obraz . Každá sezóna je iná a každá nám dáva možnosť výberu.

Najdôležitejšie však je, vytvoriť si svoj vlastný štýl – svoju vlastnú renesanciu, pop art alebo kubizmus. Aké poznatky sú pri vytváraní vlastného štýlu dôležité ?

 

 

1. Je to o mne

Kto som a odkiaľ pochádzam , čo som mala rada ako malá a s akými ľuďmi som vyrastala. Poviete si, a čo má toto spoločné s módou? Úplne všetko, takisto ako nás situácie a minulosť dotvárajú, tak budujú aj naše sympatie k látkam, vzorom a tvarom. Pred pár dňami som vošla na vernisáž a moja známa na mňa kričala z piatich metrov: „Veď ty vyzeráš úplne ako vystrihnutá z VOGUE!“ To by sa asi na módnu redaktorku a fotografku patrilo, ale ani jeden z kúskov môjho oblečenia nestál viac ako 100 euro a nepamätala som si ani, kedy bol kupovaný.

Mala som na sebe niečo z minulosti - oversized sako po starom otcovi , niečo z prítomnosti – úzke slimfitové nohavice a niečo z budúcnosti – nadčasový oranžový matný rúž.  Každá z vecí pre mňa niečo znamená, od príjemnej nostalgie, ktoré mi prinášalo sako, môjho vzťahu k móde a znalosti môjho tela, ktoré určovali úzke nohavice a oranžový rúž. Ten vždy dopĺňa veci z môjho života, ku ktorým mám blízky vzťah – teplé krajiny a temperament. 

Doteraz je módnou ikonou napríklad maliarka Frida Kahlo, ktorej oblečenie nesymbolizovalo nič iné, ako ju samú a jej obľúbené farebné vzory v spojení s jednoduchými strihmi.

 

 

TIP:  Nájdite si k móde vzťah a tým nemyslím, že si máte módu naštudovať, skúste si študovať samú seba, čo vás teší a k čomu máte blízko. Verte mi, všetko sa dá – keď ste v minulosti milovali a vyznávali napríklad hippie, preneste tento kúsok vášho JA aj do  šatníka. Pravda je vždy uprostred, takže batikovanú sukňu už z neho pokojne môžete vynechať  a nahradiť niečím vhodnejším a primeranejším, napríklad štýlovým sakom jasných farieb s kvetinovým vzorom.

 

                    

2. Nebojím sa farieb

Ľudia sa v jednotlivých odvetviach obliekajú väčšinou podobne. Ide buď o povinnosť alebo nutkavú potrebu zaradiť sa do davu. Je síce nesmierne dôležité voliť oblečenie správne k svojmu povolaniu a neignorovať určitý spoločenský kódex, no čo je ešte dôležitejšie, je stále zotrvať sama sebou a nenechať sa touto myšlienkou úplne ovládnuť. Často si čítam jednotlivé komentáre žien. „Viete, rada by som sa páčila, ale moje povolanie mi to nedovoľuje.“

Zamestnanie právničky vás neodsudzuje byť celý život v čiernom kostýme a lodičkách, takisto ako vás  práca v obchode s módou nenúti obmieňať váš šatník každý mesiac. Váš pracovný šatník sa musí budovať na pevných základoch, postavených presne na tom, čo je v určitej pracovnej oblasti správne a očakávané . Dom sa postaví z tehál, ktoré určí stavbár za najvhodnejšie, no to ako si ho vydekorujete je len a len na vás.

 

 

TIP: Nebojte sa farieb. Je pravda, že čierna a biela sú ako steny už spomínaného domu, ale ak neobohatíte šatník o iné farby – či už tie, ktoré sú práve módne alebo tie, ktoré svedčia vašej pokožke, budete na ľudí pôsobiť presne tak, ako funguje toto slovné spojenie dvoch farieb, ktoré neznačí nič medzi a nič zaujímavé. Pokiaľ to s nimi nepreženiete, nemusíte sa báť, že by ste vyzerali nevhodne, naopak budete vyzerať sviežo a žensky. Ak farby nepoužijete v samotnom oblečení, pridajte ich napríklad v podobe krásnej listovky alebo výrazného náhrdelníka.

 

 

3. Trendy mi pomáhajú

Budovať si vlastný vkus, neznamená opovrhovať trendami. Aj ten najlepší módny návrhár je ovplyvnený okolitým svetom. Preto by vkus mal pozostávať práve z týchto  aspektov – z nášho prostredia a z módnych trendov –znalosti profesionálov, ktorí sa rozumejú  farbám a látkam.

Nemusíte kvôli trendom obmieňať váš šatník, ale nebojte sa sem-tam do neho zaradiť aj trochu zo súčasného. Ideálna cesta je držať sa vašich overených slow fashion kúskov (jeansy, malé čierne, kožená bunda) a doplniť ich niečím, čo je naozaj vaše, hovorí o vašom osobnom ja a niečím trendy. Dôležité sú nadčasové kúsky, ktoré nikdy nestarnú a dnešný módny trh ich ponúka toľko, že si každá žena dokáže vybrať tie, ktoré podčiarknu jej prednosti a zakryjú nedostatky . 

 

 

TIP: Nikdy sa nestaňte výkladnou skriňou toho čo sa „nosí“. S trendami to netreba preháňať,  jeden, dva kúsky z vášho outfitu pokojne stačia. Naučte sa vytvárať módnu rovnováhu. To, že je na figuríne v obchode naobliekaných 10 ultramoderných vecí ešte neznamená, že by ste si ich zajtra mali obliecť na dôležitý pracovný pohovor  alebo na dlho plánovanú večeru s priateľovými rodičmi. Predavačka v obchode, ktorá tu figurínu naobliekala, totižto nemusí byť hneď fundovanou módnou poradkyňou. Nechajte vždy vyniknúť seba a z módy spravte len vášho tichého pomocníka.