WASHINGTON. Utorkové voľby do amerického Kongresu boli veľkým míľnikom pre ženy kandidujúce na kreslo v Snemovni reprezentantov. Do tejto dolnej komory Kongresu bolo zvolených najmenej 99 žien, teda prekonali doterajší rekord 84 žien v Snemovni reprezentantov. Ženy podľa údajov zo stredy rána získali aj najmenej 22 kresiel v hornej komore Kongresu, Senáte, a deväť úradov guvernéra, ako vyplývalo z údajov zhromaždených tlačovou agentúrou AP.

 

 

Američania zažívajú rok žien 

"Toto je skutočne rok žien," vyhlásil Thomas Perez, predseda Demokratického národného výboru (DNC), oficiálneho riadiaceho orgánu americkej Demokratickej strany. Presvedčivé víťazstvo dosiahli úradujúce senátorky Elizabeth Warrenová zo štátu Massachusetts, Amy Klobucharová zo štátu Minnesota a Kirsten Gillibrandová zo štátu New York, všetko verejnosti dobre známe demokratky.

Na hlasovacích lístkoch pre utorkové voľby do Snemovne reprezentantov sa nachádzal rekordný počet 237 žien (z oboch hlavných amerických politických strán) a na hlasovacích lístkoch do Senátu bolo 23 žien, ako uviedlo Centrum pre americké ženy v politike (CAWP).

 

 Presvedčivé víťazstvo dosiahla úradujúca senátorka Elizabeth Warrenová (v strede) zo štátu Massachusetts.  Foto - TASR/AP

 

Prvá Indiánka i lesbička

K najpozoruhodnejším novým členkám Snemovne reprezentantov patrí 29-ročná demokratka Alexandria Ocasiová-Cortezová za štát New York, najmladšia žena zvolená do Kongresu; ďalej Ilhan Omarová a Rashida Tlaibová, prvé moslimky zvolené do Snemovne; takisto Sharice Davidsová, lesbička, právnička a bývalá športovkyňa v zmiešaných bojových umeniach; a tiež Debra Haalandová, prvá americká Indiánka.

Okrem toho si štát Texas prvýkrát zvolil Latinskoameričanky, obe sú demokratky, a štát Massachusetts prvýkrát poslal do Snemovne černošku. Ženy majú zásluhu aj na zisku niekoľkých ďalších kresiel demokratov v Snemovni reprezentantov, ktoré pomohli tejto strane znovu dosiahnuť kontrolu nad dolnou komorou.