Santiago. Čilský ústavný súd odobril zmiernenie legislatívy týkajúcej sa interrupcií a povolil prerušenie tehotenstva v limitovaných prípadoch. Ústavný súd tak rozhodol po posúdení sťažnosti voči novému zákonu, ktorú podali konzervatívni opoziční poslanci.
Nový zákon, schválený Kongresom začiatkom augusta, povoľuje prerušenie tehotenstva v troch prípadoch - ak je život ženy v ohrození, ak je tehotenstvo následkom znásilnenia, alebo ak nemá plod šancu na prežitie.

"Dnes ženy zvíťazili, vyhrali demokraciu a vyhrali Čile," uviedla v reakcii socialistická prezidentka Michelle Bacheletová, ktorá zákon predložila do parlamentu prvýkrát pred dvoma rokmi.
Približne 70 percent Čiľanov podporuje tieto zmeny, vyplýva z nedávnych prieskumov. V uliciach Santiaga oslavovali v pondelok skupiny žien a niektoré sa vybrali smerom k prezidentskému palácu La Moneda.
Pred budovou súdu sa však tiež zhromaždili kritici nového zákona a niektorí skandovali heslá ako "Boh nenávidí prelievanie nevinnej krvi".

Doterajší zákon, ktorý úplne zakazoval interrupcie, pochádzal ešte z čias čilskej vojenskej diktatúry vedenej Augustom Pinochetom v rokoch 1973-90. Podľa ministerstva zdravotníctva sa každý rok v Čile vykoná 33.000 nelegálnych interrupcií a podľa niektorých výskumov aj viac. Lekárom aj pacientkam hrozí v takýchto prípadoch väzenie, pripomína agentúra DPA. 

 

Prečítajte si aj Poľky vedú vešiakovú vojnu proti totálnemu zákazu potratov