Pubertu som prežívala v období socialistického Československa 80-tych rokov. A veľmi som  túžila po pravých rifliach. Moji rodičia kontakty "vonku" nemali a vychovávali nás skromne. Moja najlepšia kamoška dostávala šatstvo z Ameriky, moja sesternica mala otca hokejového trénera. On jej vozil zo Švajčiarska módne vychytávky. Len ja som si ani  tie rifle ušiť nemohla! Pravá rifľovina sa v obchodoch kúpiť nedala. 

V pätnástich som stále svoje pravé rifle nemala. Raz podvečer som išla mestom a našla na zemi pánske hodinky a obrúčku. Možno sa pýtate, prečo som  to  neodovzdala na polícii? Vtedy ešte polícia neslúžila a nepomáhala a my sme si maximálne o policajtoch hovorili vtipy. A tak som hodinky darovala staršiemu bratovi a obrúčku predala ako zlomkové zlato za 500 Kčs. To bolo vtedy ako dnes 500 EUR.

 

 Môj posledný rifľový úlovok z outletu v USA.

 

Čo myslíte, že som s peniazmi urobila? Najlacnejšie rifle stáli presne toľko v TUZEXE. Len tam sa dalo kúpiť značkové oblečenie z dovozu. Najbližší TUZEX bol v meste, ktoré bolo vzdialené od domova 60 km. Už si presne nepamätám, ako sa mi podarilo koruny zameniť za bony (to boli poukážky, za ktoré sa v tomto obchode nakupovalo). Bez dlhej šóry sa to neobišlo, ale moje originál Lee Cooper jeansy boli moje! 

Možno si myslíte, že na moju štíhlu postavu nohavice padli ako uliate, ale nebolo to tak. Bol to ešte dlhý proces, aby rifle sadli. Poprosila som o pomoc vtedy skúsenú kamarátku Danu. Mala babku v Kanade a vždy si rifle od nej poprešívala, aby boli šik. Nohavice som si musela obliecť naopak a desiatkami špendlíkov sme ich upravili. Doma som už sadla za maminkin šijací stroj a rifle som si zúžila a skrátila. Konečne som bola spokojná!

No neskôr ma začal trápiť nový problém. Nemám rifľovú sukňu. Spomínaná kamarátka aj sesternica ich mali. A tak som zo svetlomodrého jemného menžestru  ušila bez strihu prepracovanú sukňu s rázporkom a piatimi vreckami, za ktorú by sa nehanbila ani dnes žiadna krajčírka.

 

 

Koľko tých riflí a rifľových sukní, džínsiek a rifľových šiat mám dnes? Nepočítam to. Džínsovej láske som  ostala verná. Túto sezónu je džínsovina opäť "in" (odišla vôbec niekam?) a tak vyťahujme, kombinujme, preháňajme. Keď sa nám naše šatstvo zunuje, môžeme si napríklad ušiť  pre zmenu vrecko na mobil, zásteru alebo kabelku.

 

 

A všetci si  spolu zaspievajme starý hit od skupiny Pacifik:

 

Ta naše láska džínová 
nám dvěma patří a nám se podobá, 
je jako já, je jako Ty
a všechny starosti, problémy, hlouposti 
za nás vyřeší džínová láska, 
džínová láska, džínová láska.