PRAHA. Nová česká menšinová vláda premiéra Andrej Babiša, predsedu hnutia ANO, bude mať 14 ministrov. Niektorí šéfovia rezortov si svoje kreslá udržia, iní sa len presunú na iné posty. V novom kabinete bude aj deväť nových tvárí, napísal v nedeľu večer web iROZHLAS.cz. 

 

Andrej Babiš dokázal zostaviť iba menšinovú vládu.  Foto - TASR/AP

 

Prvá ministerka financií

Ministerské funkcie obsadia aj štyri ženy, čo bude v prípade jej vymenovania najviac v dejinách samostatnej Českej republiky. Štyri ministerky mala pred desiatimi rokmi aj druhá vláda Mirka Topolánka, bolo v nej ale vrátane premiéra 18 členov.   

Na post ministerky financií je nominovaná doterajšia námestníčka tohto rezortu pre dane a clá Alena Schillerová, ktorá sa celý život venuje daňovej problematike. Je nestraníčka a na poste vystrieda Ivana Pilného za ANO. Podľa analytičky Českého rozhlasu Jany Klímovej sa však toto meno nebude páčiť ostatným stranám. „Aj bývalí koaliční partneri hnutia ANO totiž kritizovali Schillerovú spolu so šéfom finančnej správy, že to prehnali s tvrdým postupom pri výbere daní a likvidujú firmy,“ povedala pre Rádiožurnál. 

 

 

Ministerkou obrany sa stane Karla Šlechtová (za ANO), ktorá vystrieda Martina Stropnického, ten bude viesť ministerstvo zahraničných vecí. Šlechtová bola v predchádzajúcej vláde ministerkou pre miestny rozvoj. Na tom to poste ostáva tiež ženy - novou ministerkou pre miestny rozvoj bude Klára Dostálová (ANO). Novou ministerkou práce a sociálnych vecí sa stane Jaroslava Němcová, nestračníčka, ktorá vystrieda Michaelu Marksovú z ČSSD. 

 

Karla Šlechtová počas brífingu s novinármi vo volebnej centrále hnutia ANO. Foto TASR - Martin Baumann

 

Staré a nové tváre

Vo vláde budú pokračovať jej doterajší členovia za ANO, teda minister životného prostredia Richard Brabec, minister dopravy Dan Ťok, minister spravodlivosti Robert Pelikán, ako aj Martin Stropnický a Karla Šlechtová. Novými členmi vlády sa okrem Plagu majú stať ešte Babišov poradca a poslanec ANO Adam Vojtěch ako minister zdravotníctva, muzikológ Ilja Šmíd ako minister kultúry a poslankyňa za ANO Klára Dostálová ako ministerka pre miestny rozvoj.

Ministerstvo priemyslu má riadiť manažér Siemensu v ČR Tomáš Hüner, novým ministrom vnútra by mal byť Lubomír Metnar a ministrom poľnohospodárstva majiteľ koncernu Úsovsko Jiří Milek. Český prezident Miloš Zeman chce menovať Babiša premiérom v stredu. O týždeň neskôr plánuje vymenovať jeho menšinovú vládu. Po vymenovaní vlády mieni Babiš rokovať s ostatnými parlamentnými stranami o podpore alebo tolerancii svojho kabinetu. Snemovňa musí o dôvere vláde hlasovať do 30 dní od jej vymenovania.      Zloženie vlády Andreja Babiša:

      Premiér: Andrej Babiš (ANO)
      Minister školstva: Robert Plaga (ANO)
      Minister zdravotníctva: Adam Vojtěch (ANO)
      Minister životného prostredia: Richard Brabec (ANO)
      Minister zahraničných vecí: Martin Stropnický (ANO)
      Ministerka obrany: Karla Šlechtová (za ANO)
      Minister poľnohospodárstva: Jiří Milek
      Minister vnútra: Lubomír Metnar
      Ministerka práce a sociálnych vecí: Jaroslava Němcová (ANO)
      Ministerka financií: Alena Schillerová
      Minister priemyslu a obchodu: Tomáš Hüner
      Minister spravodlivosti: Robert Pelikán (ANO)
      Minister dopravy: Dan Ťok (ANO)
      Ministerka pre miestny rozvoj: Klára Dostálová (za ANO)
      Minister kultúry: Ilja Šmíd