VARŠAVA. Poľské pravicové noviny Gazeta Polska pripoja dnes (24. júla) ku každému výtlačku nálepku s heslom: Zóna oslobodená od LGBTI. Podľa šéfredaktora novín Tomasza Sakiewicza je to reakcia na prosby čitateľov, najmä katolíkov, ktorí sa cítia byť ohrození komunitou ľudí LGBTI, ktorú tvoria lesby, gejovia, bisexuálni a transrodoví ľudia.

Nálepky im majú pomôcť postaviť sa proti netolerancii voči ľuďom s konzervatívnymi názormi, proti obmedzovaniu slobody slova a útoku na osoby, ktoré rozmýšľajú inak ako priaznivci LGBTI. 

 

 

LGBTI v Poľsku: Nenávistný krok

Vyše 80 organizácií v spoločnom liste zhodnotilo akciu Gazety Polskiej ako ďalší nenávistný krok voči sexuálnym menšinám. Týždenník Newsweek a mimovládna organizácia Kampania Przeciw Homofobii pripravili vlastné nálepky s heslom: Zóna oslobodená od nenávisti. Svoje znepokojenie vyjadrili tiež niektorí diplomati, napríklad zo Spojených štátov či Veľkej Británii. „Som rozčarovaná a znepokojená tým, že isté skupiny využívajú nálepky na propagovanie nenávisti a netolerancie. Vážime si slobodu slova, ale musíme spoločne stáť na strane takých hodnôt ako rôznorodosť a tolerancia“ napísala na Twiteri Georgette Mosbacher, veľvyslankyňa USA v Poľsku.

 

 

LGBTI v Poľsku: Nesúhlas s týždenníkom

Vedenie siete kníhkupectiev EMPIK informovalo, že v stredu v ich predajniach vydanie Gazety Polskej s pripojenou nálepkou nebude dostupné. „U nás niet priestoru na otvorenú diskrimináciu“ vyhlásila hovorkyňa firmy Monika Marianowicz. Pobúrenie vyjadrujú tiež zamestnanci poľských aeroliniek, kde sú na palubách lietadiel LOT okrem iných dostupné aj noviny Gazeta Polska. 

Zástupca primátora Varšavy Paweł Rabiej voči vydavateľovi týždenníka podal sťažnosť na prokuratúru. Varoval, že v minulosti sa podobne správali nacisti, ktorí tvorili zóny oslobodené od Židov a iných skupín ľudí. 

 

Útok na pochod LGBTI v Bialystoku.  Foto - TASR/AP

 

LGBTI v Poľsku: Útok v Bialystoku

Komunita LGBTI  sa stala terčom niektorých katolíkov, nacionalistov a chuligánov minulú sobotu. Tí využili pochod LGBTI v Bialystoku, aby zaútočili na jeho účastníkov slovne, silou, kameňmi i petardami. Polícia musela použiť slzotvorný plyn a zadržala okolo 40 osôb. 

Pochod mal heslo: „Bialystok domovom pre všetkých“, ale ukázal inú tvar tohto 300-tisícového mesta na východe Poľska. „To je začiatok fašizmu a vieme, aký bol jeho koniec, ako sa naplňuje - prostredníctvom násilia a nenávisti voči niektorým skupinám,“ povedal pre spravodajskú stanicu TVN24 Paweł Śpiewak, riaditeľ Židovského historického inštitútu 

 

 

LGBTI téma pred jesennými voľbami v Poľsku

Śpiewak od cirkvi a politikov očakáva jednoznačnú reakciu na výtržnosti a ich odsúdenie. „Pokiaľ je moja diagnóza správna, vyžaduje si to od štátu, ktorý je súčasťou Európskej únie, veľmi výraznú odpoveď,“ dodal. 

Poľskú spoločnosť rozdeľuje téma príslušníkov LGBTI, čo pred jesennými parlamentnými voľbami v Poľsku politici určite využijú. Vládna strana Právo a spravodlivosť sa jednoznačne stavia na stranu cirkvi, podporuje tradičnú rodinu a konzervatívne hodnoty. V prieskumoch podľa Social Changes túto stranu podporuje 45,4 percenta Poliakov.