BRATISLAVA. Spolok slovenských žien Živena protestuje proti neodôvodnenému rozhodnutiu vlády SR a predsedu Národnej rady SR neratifikovať už podpísaný Istanbulský dohovor. Ide o medzinárodný záväzok, ktorý sa venuje úsiliu zmenšiť ohrozenie žien pred násilím, ktorému je podľa Živeny vystavená každá piata žena.

 

 

Nezľahčujme násilie na ženách

Témy Istanbulského dohovoru sú súčasťou programu najstaršieho spolku žien na Slovensku, ktorého tradícia siaha do roku 1869. "Nemôžeme dopustiť, aby sme sa slovníkom i činmi vrátili o vyše storočie dozadu a tým popreli snahy našich predchodkýň a predchodcov i naše súčasné snahy. Násilie voči ženám a dievčatám, jeho zľahčovanie, ktoré pretrváva najmä zo strany mužov na Slovensku, nesmieme tolerovať," uviedla predsedníčka Živeny Magdaléna Vášáryová. Podľa jej slov odmietajú tolerovať znevažovanie, nerovnaké postavenie a ohodnotenie žien na pracoviskách. 

"Podporou ratifikácie Istanbulského dohovoru za SR sa chceme zastať nielen našich žien a dievčat, ale i tých, ktorým sú ich práva na dôstojný, rovnoprávny život odopierané hocikde vo svete," podotkla Vášáryová. 

 

 

Fico ho odmieta

Premiér Robert Fico (Smer-SD) vo štvrtok (22.2.) vyhlásil, že nedá súhlas na to, aby vláda predložila Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (tzv. Istanbulský dohovor) na ratifikáciu, pokiaľ budú existovať legitímne a zjavné rozpory medzi obsahom Istanbulského dohovoru a ústavnou definíciou manželstva ako zväzku muža a ženy. Fico to uviedol s tým, že ide o spoločné stanovisko všetkých troch strán vládnej koalície.