Čas beží ako blázon, nestačíte sa čudovať. Veď ste si sľúbili, podobne ako po minulé roky, že darčeky nakúpite v predstihu, na jeseň. Aby ste sa v decembri vyhli nákupnej horúčke a davom v obchodných centrách. A čo? Zase sa to nepodarilo? Bože, veď ani nemáte nápad, čo kúpiť pre synovca a švagra! Áno, vymyslieť darčeky pre chlapov je najväčšia výzva, samozrejme, pokiaľ si nezvolíte „najkratšiu“ cestu, čiže kúpu ponožiek.

Na zozname, čo musíte pred Vianocami stihnúť, bodov neubúda, skôr naopak. Spomenuli ste si totiž, že aj koberce treba vytepovať. No a kúpiť nové svetielka na vianočný stromček. Ako ste na to mohli zabudnúť, veď minulý rok ešte pred Tromi kráľmi tie staré zapríčinili skrat a prestali svietiť. No, ale môžete odškrtnúť pečenie malého vianočného pečiva, ktoré ste zvládli cez víkend. Nepoviem, že ľavou zadnou, lebo keď ste začali vyberať dózy na koláčiky, všimli ste si, že aj špajzu je treba upratať a to vám zabralo neplánované dve hodiny.

K spestreniu času pred Vianocami patria aj vianočné večierky. Tie pracovné. Povinné. Na ktorých treba vyzerať oddýchnuto a očarujúco. Usmievať sa, šíriť dobrú náladu – veď sa blížia sviatky mieru a radosti! Ale čo s tou Ankou, ktorá sedí vo vedľajšej miestnosti a celý rok vás ignoruje? Aj jej máte priať šťastné a veselé? A čo s Mirom, ktorý vás bonzol šéfovi, že ste projekt nepripravili na čas? Aj on si zaslúži dobré slovo?

Najsmutnejšie myšlienky, ktorými sa už ani nechcete zaoberať, krúžia okolo Adelky. Tej, ktorá vám bola dlhé roky oporou. Ktorej ste aj vy veľakrát v živote pomohli. Všetko ste si hovorili. Niekedy ste mali pocit, že si rozumiete bez slov. Ako keby vám čítala z duše. Aj vy ste za ňou bežali, keď vás potrebovala, napriek tomu, že vaša dcéra práve dostala vyrážky – ale veď Adelku vtedy nechal partner a musela sa s niekým porozprávať. A zrazu... Možno nie zrazu, ale nejako tak pomaly ste sa začali vzďaľovať. Už ako keby ste nemali spoločnú cestu. Ani k električke, ani na sídlisko, ani do posilňovne. Nikam. Bolo cítiť chlad, a potom priam mráz. Už to nebolo ono. Nebol ani čas sa poriadne porozprávať. Možno ani chuť? Mrzí vás to, ale čo s tým? Veď na tango sú potrební dvaja, že? Aj ona by mohla chcieť niečo zmeniť. Už vás nepotrebuje? Už jej nie ste dostatočné dobrá? Škoda, toľko vás spájalo... A počas vianočného večierka sa budete tváriť, že tu ani nie ste?

Vianoce a predvianočný čas by nám mali priniesť oteplenie vo vzťahoch, však? Možno aj tie zamrznuté vzťahy sa dajú opraviť, pokiaľ vycítime, že je to ten správny moment.

Vždy, keď o tomto uvažujem, spomeniem si na silvestrovskú párty, ktorú sme s manželom u nás doma usporiadali pred niekoľkými rokmi. O polnoci sme s priateľmi vyšli von na terasu a tam sme si pripili šampanským. Až ďalší deň som si všimla, že niekto na terase nechal sklenený pohár. Ten ale pod vplyvom mrazu primrzol. Keď som sa ho pokúšala zdvihnúť, nešlo to. Obávala som sa, že zlomím tenkú nožičku pekného pohára a tak som ho radšej nechala na terase.

Keď mrazy povolili, bez problémov som pohár zdvihla. Áno, bol trochu špinavý, ale na šťastie nepraskol a vrátil sa tam, kde bolo jeho miesto. Možno sa aj nabúrané vzťahy pod vplyvom tepla dostanú tam, kde boli dávnejšie? Treba vyskúšať. Kým nevyskúšate, nebudete vedieť, či sa dá z podlahy zdvihnúť niečo, čo dnes vyzerá prasknuté, zlomené a zamrznuté, ale čo kedysi bolo pre vás dôležité.

 

Prečítajte si aj Záruka na veci a na ľudí