LONDÝN. Na udeľovanie cien Britskej filmovej a televíznej akadémie (BAFTA) prišla aj vojvodkyňa Kate s manželom, princom Williamom. Vojvodkyňa, ktorá je v siedmom mesiaci tehotenstva vyzerala očarujúco, ale nebola oblečená v čiernom ako väčšina prítomných dám. Na sebe mala tmavozelené šaty od svojej obľúbenej módnej návrhárky Jenny Packham. Doplnené boli čiernou stužkou namiesto opasku a čiernou kabelkou.   

 

 

To nie je politika, ale vec žien

Mnohé ženy prišli v čiernych čatách. Herečky Jennifer Lawrence, Emma Watson, Angelina Jolie či Saoirse Ronan. Tak ako na Zlatých Glóbusoch aj na odovzdávanie filmových cien BAFTA chceli čiernou podporiť kampaň Time´s Up (Čas vypršal) proti sexuálnemu obťažovaniu a diskriminácii žien nielen vo filmovom priemysle. Výber šiat Kate tak mnohí brali ako bojkot kampane na podporu žien.

Ľudí na sociálnych sieťach i médiá to rozdelilo. Časť bránila vojvodkyňu, že príslušníci kráľovskej rodiny nemôžu vyjadrovať podporu politickým stanoviskám. Vojvodkyňa má ako členka kráľovskej rodiny zákaz vyjadrovať sa politicky, dokonca neuplatňuje ani právo voliť. Kráľovná Alžbeta II. mala rovnako svojho času zákaz hovoriť o brexite,

Mnohí však tento argument odmietajú: „Toto nie je politické stanovisko, je to ženská záležitosť,“ napísala jedna používateľka na twitteri. Pripomínali, že aj Kate je žena a má dcéru, preto jej táto otázka nemôže byť ľahostajná. 

 

Vojvodkyňa Kate s princom Williamom. Foto - TASR/AP

 

Strýčková: Istý druh podpory vyjadrila

Tému rozoberali aj médiá. Časť označila oblečenie Kate za bojkot alebo odmietnutie kampane Time´s Up. Online vydanie Vanity Fair to naopak bráni s tým, že Kate urobila kompromis. Nemala na sebe čierne šaty, ale vzala si čierny opasok a tak dodržala kráľovský protokol a aj podporu ženám.

„Členovia britskej kráľovskej rodiny zásadne nezaujímajú stanovisko v politických alebo kontroverzných kauzách, a preto som ja osobne neočakávala, že manželka následníka trónu príde na dané podujatie v čiernom. Navyše je to farba smútku a ženy z kráľovskej rodiny ju nezvyknú nosiť na iné príležitosti. V zásade ale jej tmavozelené šaty s čiernym opaskom môžu evokovať istý druh distingvovanej podpory, čo by som povedala, že bol aj zámer,“ povedala pre Ženy v meste bývalá šéfka protokolu NR SR Katka Diková Strýčková, ktorá ovláda kráľovský protokol.  

Vojvodkyňa nebola jediná zo žien, ktoré nemali čierne šaty. Frances McDormandová, ktorá získala cenu za najlepšiu herečku za Tri billboardy kúsok za Ebbingom, mala bordové šaty: „Mám trochu problém s dodržiavaním pravidiel,“ povedala k tomu médiám.