Víťazom parlamentných volieb 2020 sa stala strana Igora Matoviča OĽANO, ktorá získala 25 percent hlasov. Ukazujú to predbežné výsledky Štatistikcého úradu SR po sčítaní viac ako 99 percent hlasov. 

"Chcem poďakovať tým, čo stratili dôveru v politiku. Zrejme zabojovali naozaj nevoliči. Verte, že tak ako tu stojím sa pokúsime s ostatnými lídrami demokratickej opozície zložiť najlepšiu vládu, akú kedy Slovensko zažilo," uviedol Igor Matovič v prvej reakcii. Odhady výsledkov volieb podľa neho naznačujú, že by mohla vzniknúť silná demokratická vláda. 

Voľby 2020: Vyhralo OĽANO

Vládna strana SMER-SD skončila na druhom mieste s viac ako 18 percentami a premiér Peter Pellegrini netajil, že je z výsledku sklamaný. Na treťom mieste skončila strana Sme rodina, ktorá získala viac ako 8 percenta hlasov. Štvrtou najsilnejšou stranou sú kotlebovci (ĽSNS), získali takmer 8 percent hasov, čo je porovnateľný výsledok s voľbami v roku 2016.

SaS získala viac ako 6 percent, strana exprezidenta Andreja Kisku viac ako 5 percent. V budúcom paramente by tak malo byť iba 6 politických strán.   

Voľby 2020: Vyhralo OĽANO

Najväčším prekvapením volieb je neúspech koalície PS/SPOLU. Tá mala podľa exit pollov pozíciu tretej najsilnejšej strany, nakoniec sa do parlamentu nedostala, keď neprekročila 7 percent potrebných pre vstup koalície. Na kandidátke mala najviac žien a silný program na presadenie ženských práv. 

Do parlamentu sa nedostali dve vládne strany - SNS získalo viac ako 3 percenta a Most-HÍD 2 percenta. Dostatok hlasov nezískalo ani KDH.