WASHINGTON, BRATISLAVA. Stalo sa to prvý raz v 124-ročnej histórii módneho časopisu, ktorý vychádza v 23 krajinách sveta. „Šéfredaktori sa z času na čas vyjadrovali, ale časopis sa jednotným hlasom ešte nikdy nevyjadril k voľbám,“ píše americké verzia časopisu v editoriáli. Módny časopis nemá tradíciu robiť politické odporúčania pre voličov a voličky, ale otázka, ktorý z kandidátov sa má stať prezidentom “nikdy nebola taká ťažká.“

Vogue odporúča voliť ženu a demokratku Hillary Clintonovú. „Ženy získali právo voliť v roku 1920. Trvalo takmer storočie, kým by žena mohla prvý raz krajinu aj viesť,“ píše Vogue.

 

 

Trumpovci sú v časopise bežne

Rodina republikánskeho kandidáta a miliardára Donada Trumpa, hlavne jeho manželiky Melanie, Ivana a dcéra Ivanka sa často objavujú v časopise, Vogue by však chcel v Bielom dome Hillary Clintonovú.

"Vieme, že Clintonová nebola vždy ideálnou kandidátkou, ale jej inteligencia a ich dlhoročné skúsenosti sa premietajú do politiky a jej pozície sú jasné, fundované a plné nádeje,“ píše časopis vo svojom stanovisku.

"Podporuje reformy imigračných zákonov a cestu k občianstvu, je za reformy polície a trestného práva a proti rasovej diskriminácii. Ako ministerka zahraničných vecí ukázala, že chápe, ako treba posilňovať spojenectvo vo svete, reagovať na globálne krízy a podporovať americké vedúce postavenie vo svete,“ uvádza časopis, ktorý tiež oceňuje Clintonovej podporu LGBT, transsexuálom a pracujúcim ženám. V novembrovom čísle magazínu je pri názve časopisu napísané Vote (voliť). 

 

 

USA Toda odporúča, koho nevoliť

Vyhrotená prezidentská kampaň inšpirovala k podobnému kroku aj ďalšie médiá. V auguste urobil magazín Wired prvé politické odporúčanie, keď napísal: "je len jedna osoba na prezidenta, ktorá môže robiť svoju prácu: Hillary Clintonová".

Prvýkrát vo svojej 34-ročnej histórii zase denník USA Today vyzval voličov, aby nedali hlas Donaldovi Trumpovi.  

 

Prečítajte si aj Michelle Obamová vo veľkom štýle podporila Hillary