Celý život pracovala s ľuďmi, ich citmi a emóciami, s ich telom a pohybom a vnímaním sveta okolo seba. Bola opatrovateľkou seniorov, sprevádzala ženy počas tehotenstva a pôrodu, vyštudovala psychomotoriku a je tiež lesníckou a exteriérovou pedagogičkou. Barbara Holzer neskôr všetko, čo o duši a tele vie, spojila do originálneho projektu Les zmyslov (Wald der Sinne).

 

Hojdačka s nádherným výhľadom do korún stromov.   Foto - autorka

 

Les zmyslov aj pre hendikepovaných 

“Ako diplomovaná dula a psychomotorička veľa pracujem s piatimi zmyslami. Využila som to pri projekte Les zmyslov, ktorý sme vybudovali tak, aby ho mohli navštíviť a prejsť si ho aj hendikepované deti či dospelí na vozíčkoch,” opisuje Barbara projekt, ktorý vznikol v roku 2005 na farme jej rodičov.

 

Trasa, po ktorej môžete prejsť naboso a skúšať dotykom kôru stromov, kamene, mach a šišky.  Foto - autorka 

 

Les zmyslov leží na 35-hektárovom pozemku, ktorý vlastní Barbara s mamou a otcom pri rakúskom meste Neuberg an der Mürz v spolkovej krajine Štajersko v turistickom regióne Hochsteiermark (Horné Štajersko). Región, ktorý sa tiahne od štajerského Semmeringu k pohoriu Hochschwab až k Eisenerzským Alpám má nádhernú prírodu a vychutnávať si život je tu tá najprirodzenejšia vec. Barbara vás počas prehliadky lesa často vyzve, aby ste nerozprávalai, ale stíšili sa a počúvali a vnímali les všetkými zmyslami. 

 

V kmeni stromu nájdete struny, ktoré vydávajú nádherné zvuky.   Foto - autorka

 

Les zmyslov prejdete za dve hodiny

Trasa v Lese zmyslov má 1,5 kilometra a prejdete ju za dve hodiny. Je na nej 25 zastávok, ktoré budú útočiť na vaše zmysly v tom najlepšom zmysle slova. Niektoré z nich vylepšovala Barbara Holzer s jej troma deťmi. Urobila to tak, aby ste mohli do lesa aj s kočíkom. "Chceli sme, aby sa tu vedeli stretnúť celé rodiny, deti v kočíkoch i starí rodičia na invalidnom vozíku," vysvetľuje Barbara. 

Les zmyslov funguje na dospelých i na deti. Všetci sa tu vedia zabaviť, oddýchnuť si a nabrať v lese novú životnú silu. Prejsť si ho môžete sami alebo v sprievode Barbary Holzer, ktorá vám ho predstavi v nemčine i v angličtine. Hneď teraz si ho môžete prejsť s nami na fotografiách.