Možno ste to zachytili, možno nie. Čisto ženská posádka letela na ISS, aby tam opravila nejakú časť, ktorej nikto z nás nerozumie. Pogratuloval im Trump, ktorý to popisoval ako vskutku historickú udalosť, na čo mu astronautka Meirová odpovedala, že po prvý raz je len to, že sú tam dve ženy naraz a pre nich to znamená naozaj len to, že si robia svoju prácu. 
 
Pod článkami sa strhla opäť skvostná diskusia, či si zobrali so sebou aj vysávač a metlu, a či je tam aj kuchyňa, do ktorej idú. Desiatky mužov, ktorí vo svojom živote dosť možno nič zásadné nedokázali, sa povyšujú nad vzdelané astronautky a komentujú, či sa nepohádajú o skafander. 
 
 
V podstate nejde o to, že sa nájde toľko idiotov, ktorí takéto veci napíšu, pretože blbcov je na svete veľa a na sociálnych sieťach sú vyslovene vo vysokej koncentrácii. Ak ste ale žena v akejkoľvek funkcii, ktorá nezapadá chlapcom do škatuľky, počúvate toto dennodenne. Chodí vám hatemail, poznámky, máte to vlastne celý život. 
 
Napríklad ženy novinárky majú násobne viac online vyhrážok ako ich mužskí kolegovia. Ženy športové novinárky, tie sú na tom zo všetkých najhoršie a priznám sa, že kedykoľvek urobím rozhovor s nejakou výraznou ženou, počet nechutných vyhrážok znásilnením, alebo návrhmi čo-by-som-ti-ja-urobil-a-potom-by-si-nevymyslala-a-zostala-tam-kde-mas sa zvyšuje. 
 
Podobne vás tento týždeň mohlo rozčúliť, že sa našli takí, ktorí písali o nobelovej cene za ekonómiu, a v Indii to boli veľké správy, pretože jeden z ocenených je Ind. Vypálilo to tak, ako sa v krajine, kde sú znásilnenia žien na dennom poriadku, patrí - titulky písali o Indickom MIT profesorovi Abhijitovi Banerjeem a jeho MANŽELKE. 
 
 
Esther Duflo je pritom momentálne viac než za manželku považovaná za najväčší mozog ekonómie, ktorý sa špeciálne venuje chudobe. V skutočnosti sa stala najmladšou laureátkou nobelovej ceny za ekonómiu v histórii. Ale do titulku sa to nezmestilo, chápem. Naopak, Duflo je pôvodom z Francúzska a písalo sa tam o nej veľa. Až do uzávierky tohto stĺpčeka sa mi nepodarilo nájsť ani jeden článok, kde by bolo napísané, že nobelovku vyhrala Esther Duflo a jej manžel. 
 
Nechápte ma zle, nepochybne sa v tejto téme posúvame, len je to pomalšie, než by sa žiadalo. Navyše, ľudia si často zamieňajú koreláciu a kauzalitu. Tento týždeň som moderovala viacero diskusií. Jedna konkrétna bola pol na pol muži a ženy, muži boli vynikajúci respondenti, ženy výrazne slabšie. Chyba bola vo výbere respondentov, prosto tentokrát dramaturgia úplne nevyšla. Ale kto by chcel, určite by si to vedel vysvetliť tak, že muži sú proste lepší odborníci a ženy by sme volať nabudúce nemali.
 
Lenže to by ste museli vedieť, koľko nešikovných a nie úplne vzdelaných mužov už som ja v živote musela v práci spovedať a vaša teória sa rúca okamžite. Podľa počtu neschopných šéfov a manažérov by to tu totiž už dávno podľa tohoto vzorca mali prevziať ženy.