BRATISLAVA. Za vraždu novinára Jána Kuciaka zaplatil objednávateľ minimálne 70-tisíc eur. V hotovosti to bolo 50-tisíc eur, ďalších 20-tisíc eur bolo odpustenie dlhu. Objednávku mala vyplatiť obvinená Alena Zs. Odkiaľ dostala zákazku, polícia ďalej rieši. Objednávka bola iba na Kuciaka, jeho snúbenica Martina Kušnírová, ktorú tiež zavraždili, bola len náhodná obeť. Informovali o tom zástupcovia prokuratúry a polície na tlačovej konferencii Generálnej prokuratúry SR.
 

Za vraždu mu odpustili dlh

"Vyplatené bolo 50.000 v hotovosti, plus 20.000 odpustenie dlhu," vysvetlil dozorujúci prokurátor. Potvrdil tiež informáciu, že vražda bola plánovaná len voči jednej osobe. "Objednávka vraždy bola na konkrétnu osobu novinára Jána Kuciaka, Martina Kušnírová bola len náhodná obeť," spresnil. Podľa generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára bola teda len v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. Dozorujúci prokurátor doplnil, že suma 20.000 eur s Kušnírovou nesúvisela, malo ísť o starší dlh. "Sprostredkovateľ dlžil objednávateľke tých 20.000," potvrdil dozorujúci prokurátor.

Z dvojnásobnej úkladnej vraždy sú obvinené štyri osoby - Alena Zs., Tomáš Sz., Miroslav M., Zoltán A. "Objednávateľ je osoba s iniciálkami A. Zs., strelec osoba s iniciálkami T. Sz., vodič alebo teda pomocník osoba s iniciálkami M. M. a sprostredkovateľ osoba s iniciálkami Z. A.," konkretizoval prokurátor.
 

Prečítajte si

 

Kto platil?

Od koho prišla zákazka pre Alenu Zs., polícia ešte nevie. "Robí sa na tom, aby sme zistili, odkiaľ tá objednávka prišla, nezostane to len v tejto polohe. Kam to povedie, aký bude výsledok, je predčasné hovoriť. Je pravdepodobnosť veľmi vysoká, že ona vyplatila peniaze, ale je otázka, odkiaľ mala peniaze," uviedol prokurátor.

Jeden z obvinených, Zoltán A., má podľa neho spolupracovať s políciou. "Obvinený si vyhodnotil rozsah poznatkov voči nemu a rozhodol sa akceptovať situáciu, v ktorej sa ocitol a tak bol ústretovejší k orgánom činným v trestnom konaní," spresnil dozorujúci prokurátor.