„Naozaj napínavé sú knihy, ktoré pozvoľna vyvolávajú strach. Akoby vás niekto chytil za ruku a ťahal k útesu... Tak píše Patricia Highsmith,“ povedala Gillian Flynnová, autorka svetových bestsellerov. Na mysli mala knihu Talent pána Ripleyho, ktorá sa považuje za jednu z najlepších kníh 20. storočia. Vyšla už v roku 1955, bola sfilmovaná a neustále vychádzajú nové vydania. Teraz aj v slovenčine.

Bystrý a charizmatický Tom Ripley pracuje ako poslíček a klavirista. Jedného dňa si požičia cudzie sako, a preto ho ľudia omylom považujú za študenta z Princetownu.

Keď ho osloví bohatý továrnik Herbert Greenleaf, otec jedného zo študentov, Tom predstiera, že mladého muža pozná. Pán Greenleaf Ripleyho požiada, aby presvedčil jeho syna Dickieho, nech sa vráti do rodinného podniku.

 

 

Tom mladíka nájde, spriatelí sa s ním aj s jeho priateľkou Marge a spoločne si užívajú bezstarostný život v Taliansku. Po čase má Dickie pocit, že Tom ho začína nudiť, a rozhodne sa Ripleyho zbaviť.

Ripley si však zvykol na luxus a nechce sa ho vzdať – koná neľútostne a bez okolkov siahne na život každému, kto ohrozuje jeho plány...

Na motívy knihy Patricie Highsmith Talent pána Ripleyho bol dva razy nakrútený film, medzinárodný úspech dosiahla americká verzia z roku 1999. Režíroval ju Anthony Minghella a v hlavných úlohách sa predstavili Matt Damon, Gwyneth Paltrow a Jude Law.
Ten prvý film vznikol v roku 1960. Režíroval ho Francúz René Clémentom pod názvom Plein soleil a hlavnú úlohu v ňom hral mladý Alain Delon.

 

 

 

Patricia Highsmith sa preslávila najmä vďaka psychotrilerom s prvkami násilia  čierneho humoru. Jej prvý román Strangers on Train (v slovenčine vyšiel pod názvom Neznámi z expresu) sa stal literárnou predlohou rovnomenného filmu Alfreda Hitchcocka.
Patricia napísala 22 románov a na motívy jej kníh sa nakrútilo mnoho filmov. 

 

Prečítajte si aj Tieto raňajky vám dodajú energiu