Na dovolenku doma, na Slovensko, sa vždy veľmi teším a platí to aj pre moju rodinu. O to viac ma mrzia situácie, kedy sa necítim príjemne a musím, hoci sa na to mnohí hnevajú, konštatovať, že Slovensko je krásna, ale v mnohom zaspatá krajina.

Áno, zase hovorím o službách na turistami obľúbených miestach. Tento rok som sa na ne snažila pozerať očami niekoho, kto nevie, že na Slovensku ľudia pracujú za smiešne mzdy, ktoré im často meškajú, že čakanie u lekára je utrpenie, že dostať dieťa do škôlky je operácia so zapojením niekoľkých známych, že politici kradnú ako nikdy predtým, odvody stúpajú v pomere k stavu zdravotníctva a sociálnych služieb raketovo a všade panuje blbá nálada.

Výsledkom takého pozorovania je to, že personál v obchodoch či reštauráciách je až na malé výnimky neochotný, nezdvorilý, arogantný, keď za svoje peniaze požadujete aspoň štandard a dovolíte si sťažovať sa, slovo nedá sa je heslom dňa a jedálne lístky sa čítajú ako číselné kódy (Prosím si to a to. A to je aké číslo, zahlási čašníčka).

Treba si povedať, že drvivú väčšinu turistov, čo k nám prichádzajú nezaujíma, aké sú u nás pomery a keby to aj vedeli, tak im je to srdečne jedno. To len my ospravedlňujeme šlendriánstvo, nedostatok kreativity, ochoty a aj obyčajného úsmevu tým, aké to u nás je. Že nemáme takú tradíciu ako rakúski hotelieri, že zamestnávatelia platia len minimálnu mzdu, že u nás aj tak nič nefunguje, tak prečo by akurát cestovný ruch mal.

Ruku na srdce. Keď ste v Chorvátsku, Turecku, Tunisku a prišli ste tam minúť svoje často ťažko nasporené peniaze, trápi vás, koľko zarába čašník, chyžná, turistický sprievodca či ako sa vodí majiteľovi vášho hotela? Chcete počuť ospravedlnenia, že ich je tam málo, pokazil sa kávovar, na polovicu jedálneho lístku chýbajú ingrediencie a nie nemôžu vám tú kávu naservírovať teplejšiu, lebo takto ju servírujú vždy a nikto sa nesťažoval? Zrejme nie.

Na Slovensku sa to deje a Slováci to neradi počúvajú, dokonca vás obviňujú, ak to spomeniete, z toho, že ste zdutý vysťahovalec a zabudli ste ako to doma chodí. Áno, na takéto veci som už zabudla. Celkom cielene.                

 

Prečítajte si aj Rozlúčková párty