KOŠICE. Žena vyhľadala biskupa gréckokatolíckej cirkvi - vladyku Milana Chauturu v novembri 2017 na Eparchiálnom úrade v Košiciach. Obvinila ho, že ju sexuálne obťažoval,keď mala šesť rokov. Bývalý katolícky kňaz Miroslav Kocúr v rozhovore pre Denník N povedal, že ich stretnutie nakrútila televízia, ktorá neskôr odvysielanie reportáže stopla. „Keď mala šesť rokov, obchytkával ju, potom ju vzal do izby a ukájal sa nad ňou,“ opísal Kocúr časť z reportáže.

Gréckokatolícka cirkev vyhlásila, že jej biskup popiera sexuálne zneužitie dieťaťa. Nahrávku, na ktorej sa biskup stretol so ženou, ktorá ho viní zo zneužívania, má RTVS už mesiace, na reportáži ešte pracuje.

 

Prečítajte si

Kňazi sexuálne zneužívali tisíce obetí, hlavne malých chlapcov

 

Biskupa obvinila ho pred televíznou kamerou 

„V novembri 2017 bola na Eparchiálny úrad v Košiciach ohlásená návšteva veriacich s gratuláciou k jubileu vladyku Milana Chautura, spojená so žiadosťou, aby mohla byť zaznamenaná pre televízny program Návraty a stretnutia. V skutočnosti však neprišla ohlásená skupina, ale len jedna pani s kameramanom. Vladyka ich prijal, návšteva sa odvíjala v pokojnej atmosfére, avšak v jej závere dotyčná pani pred kamerou obvinila Mons. Chautura zo sexuálneho obťažovania v čase jej detstva. Vladyka toto obvinenie jednoznačne odmietol. Ukázalo sa, že stretnutie bolo zinscenované podvodom, pre celkom iný účel, aj inú reláciu. Následne sa pani obrátila aj na políciu. Mons. Chautur sa podrobil vyšetrovaniu a polícia vo veci koná. Vedomosť o tom, či spomenutá pani kontaktovala aj príslušné Vatikánske úrady, ktoré sú pri takýchto obvineniach kompetentné z hľadiska cirkevného práva, Eparchiálny úrad nemá. Vznesené obvinenie však vladyka jednoznačne odmieta a verí, že pravda v celej veci vyjde na povrch,“ vydal v stredu stanovisko Eparchiálny úrad.

K prípadu sa na sociálnej sieti vyjadril aj Chautur.  "Prišiel kameraman s jednou paňou, ktorá si založila rodinu v Anglicku, a v závere neformálneho rozhovoru mi zrazu povedala: vy ste ma obťažoval. (...) Potom mi opisovala, ako som ju hladil, objal a pobozkal. Bolo mi jej ľúto, pretože pobozkať a objať dieťa je niečo normálne, ľudia to bežne robia, ak, samozrejme, nemajú postranné úmysly," opísal stretnutie Chautur.

 

 

Žena dnes žije v Anglicku

Vladyka tvrdil, že o prípade vypovedal aj na polícii, na ktorú sa žena obrátila. "Je zrejmé, že k tejto jej iniciatíve sa 'ktosi' veľmi ochotne mediálne pridal aj napriek negatívnym zistením polície," dodal podľa denníka Nový Čas.

Podľa informácií Postoj.sk má dotyčná žena 40 rokov, dlhodobo žije v Anglicku a pochádza z východoslovenskej obce, kde bol Chautur farárom ešte pred pádom komunizmu.

Milan Chautur bol za kňaza vysvätený v Prešove v roku, za košického eparchu bol vymenovaný v roku 2008 rímskym pápežom Benediktom XVI. V Konferencii biskupov Slovenska je vladyka Milan Chautur na čele Rady pre rodinu a Rady pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života.