Vysokointenzívny intervalový tréning (HIIT) je práve teraz v móde. Prečo je taký populárny? Žijeme v spoločnosti, keď treba počítať s každou sekundou a každú sekundu treba využiť. Sme veľmi zaneprázdnení a za naše výkony chceme väčšiu odmenu, aj keby tento výkon zaberal iba polovicu času. Na rozdiel od mnohých iných vecí v živote HIIT poskytne to, čo sľubuje.

Vďaka tejto plnofarebnej knihe si osvojíte 60 mimoriadne účinných cvikov, ktorým sa môžete venovať kdekoľvek.

A môžete ich podporiť 50 náročnými aktivitami trvajúcimi od niekoľkých minút až po celú hodinu. Autor knihy Sean Bartram je tvorcom Core Pilates and Fitness a trénoval množstvo profesionálnych atlétov mnohých športových odvetví.

Základom knihy Vysokointenzívny intervalový tréning pre ženy je 50 aktivít trvajúcich od štyroch minút do celej hodiny, postupujúc od najľahších k náročnejším. Väčšina aktivít obsahuje tri úrovne náročnosti určené pomerom medzi cvičením a oddychom alebo náročnosťou cviku, alebo počtom opakovaní.

 

 

Ako HIIT funguje?

Hoci HIIT trvá krátko, má veľký dosah. Tréning s maximálnym vypätím počas intenzívnych intervalov prerušovaných oddychom alebo aktívnym zotavovaním spĺňa dva ciele: pomáha zrýchľovať stratu tuku a zlepšuje tak aeróbnu, ako aj anaeróbnu vytrvalosť. HIIT núti vaše telo spaľovať kalórie za kratší čas ako pri „rovnomernom“ tréningu.

 

Výhody HIIT-u

HIIT sa môže zdať pridobrý na to, aby bol pravdivý. Predstava, že máte cvičiť iba krátko a získate lepšiu kondíciu a zdravie, ako keby ste cvičili tradičným spôsobom, môže protirečiť vašej intuícii. Vedecké štúdie však potvrdzujú výsledky, ktoré pozorujem v štúdiu.

 

Pre zdravé srdce

Väčšina ľudí nikdy necvičila takým tvrdým spôsobom, aký si vyžaduje HIIT. Keď sa dostanete do anaeróbnej zóny a srdce vám bije tak, ako by vám malo vyskočiť z hrude, zdokonaľuje vám to aeróbnu aj anaeróbnu vytrvalosť. Štúdia zverejnená v roku 2012 v časopise Strength and Conditioning Research uvádza, že stačí šesť cvičení HIIT-u vykonávaných vyše dvoch alebo troch týždňov a trvajúcich iba niekoľko minút, aby sa objavilo merateľné zlepšenie kľúčových znakov kardiovaskulárneho zdravia.

 

Cviky

Aby bol HIIT pre vás stále zaujímavý, potrebujete cviky s rozličnou účinnosťou a náročnosťou. Táto kniha zahŕňa postupné inštrukcie pre 60 cvikov využívaných v jednotlivých aktivitách. Ak niektorý cvik nezvládate, preštudujte si inštrukcie a skúšajte ho niekoľkokrát, až kým sa nedostanete do formy a nezačnete ho cvičiť pravidelne.

Cviky sú zoradené podľa základného zamerania (kardio, trup, dolná časť tela a horná časť tela), ale pri mnohých výzvach sa svalové skupiny znásobujú a poskytujú aj kardiovaskulárny úžitok. Ak ste dobrodružný typ, skúste si kombináciou niekoľkých cvikov vytvoriť vlastné postupy.

 

Prečítajte si aj Tajomstvo elegancie a štýlu Parížaniek