Po dvadsiatke sa snažíte stihnúť všetko, čo sa ponúka. Študujete, cestujete, chodíte na jazykové kurzy a zahraničné stáže, zbierate kontakty, rozhadzujete siete po budúcej práci snov, zamilovávate sa. Máte vysoké životné tempo a ani sa nezadýchate.

Po tridsiatke sa snažíte stihnúť všetko, čo sa týka vašich detí. Otehotniete, porodíte, dojčíte, zvládnete prvý deň v škôlke a prvý deň v škole. S prvým i s druhým dieťaťom. Prvý i druhý návrat do práce. Prvý i druhý pokus zvládnuť popri práci, domácnosť a krúžky. Máte vysoké životné tempo, akurát večer už cítite únavu.

Po štyridsiatke zneistiete. Váš vlastný život i život vašich detí je ako-tak zabehnutý a ak máte šťastie, veľa šťastia, už ho len kontrolujete. Zrazu celkom neviete, čo robiť dovtedy, než budú vaše deti študovať, pracovať, zamilovávať sa a mať vlastné deti.  

Máte zrazu oveľa viac času na seba, akurát táto životná etapa nie je tak jasne nalinkovaná. Rozmýšľate, či sa máte tešiť, že už ste svoj život dostala pod kontrolu a menej sa pri ňom zadýchate, alebo viac vnímať obavy zo stereotypu, ktorý s tým zabehnutým životom súvisí. Máte viac času rozmýšľať, či opustíte prácu, ktorá vás roky baví, je slušne platená, len už vás neinšpiruje, neburcuje, nekladie vyššie nároky. Alebo to, že už ju zvládate bez vysokého tempa využijete, a budete si to vychutnávať.

Rozmýšľate, či sa už máte sústreďovať na životy vašich detí alebo ešte na ten svoj vlastný, pre kopec povinností trochu zanedbaný.  

Akékoľvek rozhodnutie prijmete, nič nemáte isté. Môže platiť staré dobré, že každá zmena vedie k horšiemu alebo risknete prekvapenie a po štyridsiatke zmeníte svoj život.

Prácu, šéfov, kolonku zamestnanec vymeníte za kolonku živnostník a preberiete zodpovednosť na seba. Prijímate rozhodnutia, na ktoré by ste si predvčerom netrúfli. A dnes si trúfnete zmeniť aj banku, ktorá vás roky hnevala. Pokojne zmeníte aj účes. Len tak, pre radosť.

Po štyridsiatke zistíte, že dokážete meniť veľa vecí, pretože už lepšie zvládate otrasy, sklamanie z ľudí, ktorých ste mali v kolonke blízki a viete, že aj komplikované záležitosti môžu mať dobrý koniec. Napätú situáciu už viete odľahčiť s humorom a intuitívne dokážete odhadnúť, čo fungovať môže a čo má malé šance.

Život sa začína po štyridsiatke. A je vzrušujúce, ako veľmi patrí vám.     

 

Prečítajte si aj Ženská žurnalistika