Ako dieťa milovala pohyb a užívala si ho od škôlky. „Ako predškoláčka som robila spartakiádu, ako 6-ročná som začala s folklórom. Keď sme sa presťahovali do Štúrova, ako 14-ročná som prešla na spoločenské tance. Vyhovovalo mi, že nešlo o súťaženie, ale bol to životný štýl, kolektív, cestovali sme, otvárali akcie a plesy, veľmi ma napĺňali reakcie a radosť publika,“ hovorí Nela Sullens, mentorka, certifikovaná osobná trénerka a expertka pre fitness a športovú výživu, ktorá pôsobila v zahraničí.

 

Foto - Lucia Žofčíková PhotographyStayunique

 

Keď mala 16 rokov, odišla študovať na jazykové gymnázium v Banskej Štiavnici. Prestala tancovať a radikálne sa jej zmenil spôsob stravovania. „V priebehu 3-4 mesiacov som pribrala asi 10 kíl, ktoré nechceli ísť dole. Bola som dôkazom vplyvu nesprávneho životného štýlu. Vtedy sa začal môj kolotoč s diétami, ktoré situáciu len zhoršovali. Začala som to vedome riešiť, ale nevedela som, čo s tým,“ vysvetľuje Nela.

 

Foto - Lucia Žofčíková

 

Po pol roku z gymnázia odišla. Aj preto, že jej rodina chcela, aby šla na vojenskú akadémiu a dodržala tradíciu, keďže mama aj otec boli vojakmi. Musela sa pripraviť na prijímačky, zvládnuť testy zdatnosti. „Bol to veľký skok z tanečnice na striktnú disciplínu vojenskej akadémie a nebol to môj sen. Ale dalo mi to veľa. Byť disciplinovaná a prispôsobiť sa náročným podmienkam bola dobrá skúsenosť,“ vraví s odstupom času. V armáde neprestala s cvičením. Pred prijímačkami to bola príprava na testy zdatnosti, počas štúdia potrebovala kondičku udržiavať a začala s kolegami navštevovať posilňovňu. „Strašne ma to nebalilo. Nerozumela som, ako niekto niečo podobné môže robiť dlhodobo. Ale nedala som sa odradiť, lebo cvičenie mi zlepšilo kondíciu, lepšie som sa cítila a telo sa začalo meniť,“ hovorí. Chcela bližšie porozumieť tejto oblasti a začala s kurzom na fitness trénera. „Tam mi to konečne začalo dávať zmysel, ako naše telo funguje, ako súvisí strava s pohybom, ale aj tým ako vyzeráme,“ vraví.

 

Foto - Lucia Žofčíková

 

Od roku 2004 začala cvičiť efektívnejšie a prihlásila sa do súťaže Do formy za 3 mesiace s časopisom Muscle & Fitness. To už pracovala v Nitre na vojenskom útvare a začala si robiť kurz trénera II. triedy. „Bola to príležitosť otestovať na sebe, čo som sa naučila,“ hovorí Nela Sullens. Pripravovala sa sama a po troch mesiacoch poslala svoje záverečné fotky. „Vyhrala som 1. miesto vo svojej vekovej kategórii. Následne prišla z redakcie pozvánka na fotenie titulky a interview pre časopis. Bola som nadšená,“ teší sa aj dnes Nela. Víťazstvo nielen potešilo, ale aj motivovalo. Začali sa jej hlásiť ľudia a známi, aby ich trénovala. Bolo to dobrovoľné, ako vojačka podnikať nemohla.

 

Pozrite si video z premeny v Stayunique:

 

Z útvaru ju potom na tri roky vyslali do zahraničních zložiek v Holandsku. V zahraničí sa spoznala so svojím manželom a odišli spolu do Spojených štátov. To už bola Nela Sullens tehotná a život sa jej menil od základov. „Pri sťahovaní a starostlivosti o dcérku, ktorá mala vtedy päť mesiacov som sa naozaj nenudila, ale cítila som sa osamelo. Chcela som sa venovať dcérke, ale zároveň som chcela niekde patriť. Dozvedela som sa o možnosti podporného systému a otvorila si tam vlastnú škôlku. Deti prichádzali a ich obľúbené jedlo bol fast food. Vedela som, že musím začať edukovať mamy, keď chcem ovplyvniť deti, ich stravu a vývoj. Otvorilo mi to oči, situácia tam bola naozaj alarmujúca.“ Keď sa po dvoch rokoch sťahovali do Nemecka, Nela sa rozhodla venovať trénerstvu naplno. „Dávalo mi zmysel pomáhať ľudom lepšie sa cítiť a zdravšie žiť a zavádzať to aj do ich rodín.“

 

Foto - Lucia Žofčíková

 

Pred dvoma rokmi sa vrátila na Slovensko. Chce ľudí pripraviť na to, čo sem príchádza zo Západu. Viac polotovarov a zlé stravovanie, málo pohybu a potom snaha meniť telo rýchlo, ale nenastaviť pritom myslenie. „Rýchle premeny tela, nárazové chudnutie, zázračné pilulky a prášky, mnohokrát drastické metódy, bez postupnosti a hľadania hlbších príčin sa stáva trendom. Verím, že sa podarí edukáciou a prevenciou nastaviť povedomie ľudí na rešpektovanie prírodných zákonov a samých seba, na prepojenie tela s naším vnútrom. Ako všade ani oblasť fitness neobišli trendy, ktoré idú proti zdraviu. Sama som súťažila, ale našťastie som už mala svoje vedomosti. Avšak videla som ako mnohokrát honba za výsledkom nerieši možné následky a dlhodobý horizont. Marketing hýbe svetom a ľudia sú preinformovaní a nevedia, čomu majú veriť,“ vraví.

 

Foto - Lucia Žofčíková

 

Dnes cvičí a koučuje naživo, ale aj online. Najviac sa jej hlásia ženy, ktoré už majú väčšie deti a rozbehnutú kariéru a hľadajú si čas samé na seba. „Uvedomujem si, že nemajú čas nazvyš, tak ak veci správne nastavíme, môžeme už komunikovať aj online. Forma nie je taká dôležitá, ak je snaha, riešenie sa nájde,“ vysvetľuje.

 

Foto - Lucia Žofčíková

 

Nela Sullens v zahraničí trénovala a koučovala mužov i ženy, vojakov, ale aj ich manželky i mamy na materskej. Naučila ich meniť telo i myseľ a hlavne prístup k životu. „Naučila som sa koučovať a pracovať s ľuďmi ako s jedinečnými bytosťami. Musíme si to hlavne uvedomiť. Potrebujeme sa dostať k návykom založeným na prírode, aby sme boli zdraví, spokojní a neboli len modely a modelky aktuálnych trendov. Potom budeme dokonalí v našej nedokonalosti. Potrebujeme byť hlavne sami sebou,“ dodáva Nela Sullens.

 

Styling:

Make up & Hairstyling: