Vianoce pre ňu už sedem rokov začínajú skôr než si doma zasadne k štedrovečernému stolu. “U nás v samospráve v Ružinove máme Vianoce pre seniorov a seniorky každý rok o druhej popoludní. Začíname slávnostným obedom, rozdáme malé darčeky a urobíme program. Sú to ľudia, ktorí by inak prežili Vianoce sami, u nás sa už mnohí poznajú a radi sa stretávajú,” hovorí Henrieta Valková, vedúca odboru sociálnych vecí mestskej časti Bratislava-Ružinov.

 

Foto -  Stayunique.sk – eshop s vášňou pre makeup

 

Mnohí seniori berú pozvanie naozaj vážne, smeje sa Valková. “Jeden starší pán raz prišiel na bicykli, pretože ho seklo a nevedel sa dostať do žiadneho dopravného prostriedku,” hovorí. Vianočné stretnutie pre ňu nie je žiadna úradnícka povinnosť. “K starým ľuďom treba mať úctu a pokoru, majú príbehy, ktoré nás obohacujú. Majú spôsoby ako gentlemani, držia slovo. Staroba nie je nič nepríjemné a bude sa týkať každého z nás,” vraví Valková.  O to viac si potom cení, keď príde domov a sadne si k slávnostnému stolu s dcérou, manželom a mamou. “Ona je vo veku tých seniorov a preto si užívame, že môžeme byť stále spolu,” hovorí Valková.

 

Foto -  Stayunique.sk – eshop s vášňou pre makeup

 

Henrieta Valková hovorí o chorobách a starobe s pokorou a úctou.Hneď po strednej škole začala pracovať na onkológii a pomáhala tam pacientom a pacientkám 20 rokov. “Vlastne som sa v tom narodila. Všetky moje tety i moja mama pracovali v zdravotníctve, keď sa u nás stretli na návšteve, tak riešili hlavne problémy v práci. Mama pracovala na patológii, takže pre mňa bolo normálne, že ma vzala medzi nádoby s formalínom s rôznymi orgánmi. Bolo zaujímavé sledovať poškodenia, ktoré si ľudia spôsobili sami alebo im poškodenie spôsobila choroba,” vysvetľuje.

 

Pozrite si premenu od Stayunique.sk – eshop s vášňou pre makeup:

 

Najprv chcela ísť medicínu aj študovať, ale jej rozvedená mama ťahala domácnosť sama a tak sa rozhodla, že bude pracovať tiež a pomôže jej. “Robila som na zmeny na onkológii, vychovávala dcéru a popri tom vyštudovala externe Vysokú školu  zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave,” hovorí Henrieta Valková. Keď skončila vysokú školu, dostala zaujímavú ponuku na prácu v zdravotníckom biznise. “Po 20 rokoch som z onkológie odišla a urobila rýchly kariérny postup: z medicínskeho reprezentanta som postúpila na key accounta vo švédskej spoločnosti. Krátko na to prišla ponuka na riaditeľku súkromného zariadenia pre seniorov,” vysvetľuje.

 

Foto -  Stayunique.sk – eshop s vášňou pre makeup

 

Práca so starými ľuďmi bola pre ňu poslaním. “Naučila som sa ako zachovať komfort klienta, aby mal svoju hodnotu a dostal úctu. Že to nie je len telesná schránka, ktorá má hygienické potreby a stravovacie návyky, ale že sú to v prvom rade ľudia,” hovorí Valková. Veľa sa naučila aj o opatrovateľkách. “Vnímala som jasne rozdiel medzi staršou opatrovateľkou, ktorá mala svoje osobné životné skúsenosti a na klientov sa pozerala aj z toho uhla, že sa jej to raz bude týkať a mladou opatrovateľkou, čo boli hlavne mamy a starali sa o svoje deti. Tá staroba im bola niekedy vzdialená. Vzájomne sa však obe skupiny dopĺňali,” vysvetľuje Valková. Seniori zažívali najhoršie dni, keď oslavovali narodeniny a Vianoce. “Často sedeli sami v izbách a prežívali tam svoje frustrácie a smutné príbehy. Veľakrát sa mi zverili s vecami, ktoré nevedeli ani ich blízki,” hovorí Valková a zdôrazňuje, aká dôležitá je komunikácia v rodine a medzi blízkymi.

 

Foto -  Stayunique.sk – eshop s vášňou pre makeup 

 

Keď vypísali výberové konanie na vedúcu odboru v Ružinove, neváhala. “Narodila som sa tu a mám tu známych i rodinu,” hovorí. V samospráve pracuje sedem rokov a má na starosti rôzne skupiny obyvateľov. “Sú to vdovci a vdovy, singles bez rodiny, tiež ľudia s handicapom, o ktorých sa už nemôžu starať ich rodičia, ľudia bez domova, rodiny v kríze,” hovorí s tým, že podľa príbehu a problému dokážu nakombinovať sieť organizácii a samotnú pomoc.

 

Foto -  Stayunique.sk – eshop s vášňou pre makeup

 

“Mali sme prarodiča, ktorý dostal do starostlivosti pravnuka. On mal 75 rokov a staral sa o maloletého chlapca. Mal obecný byt, dlhy, zomrela mu manželka, takže musel prebrať aj jej povinnosti a nezvládali to s chlapcom veľmi dobre. Oslovili sme preto jednu strednú školu v Ružinove a to urobilo pre rodinu zbierku - zaplatili z toho dlh a nájom na niekoľko mesiacov, dostali tiež pomoc na doučovanie pre pravnuka. Malo to šťastný koniec. Zvlášť som ocenila, že cez tento príbeh ukázali žiakom v praxi, aká je hodnota rodiny a aká je dôležitá vzájomná pomoc,” vysvetľuje Valková.

 

Foto -  Stayunique.sk – eshop s vášňou pre makeup

 

Nie všetky príbehy majú šťastný koniec a málokedy na konci niekto ocení prácu úradníkov a úradníčok. “Ľudia sú stále viac arogantní, naučili sa hovoriť, že sme tu pre nich a platení z ich daní. Myslia si, že keď budú kričať, dosiahnu dvoje. Často pritom prídu riešiť problém neskoro, neovládajú základné povinnosti a neuvedomujú si, že riešenie nezáleží len od nás, ale aj od ďalších organizácií,” vysvetľuje Valková.  

 

Foto -  Stayunique.sk – eshop s vášňou pre makeup

 

Seniori a seniorky ju inšpirujú ako žiť. Po päťdesiatke začala Henrieta Valková trikrát týždenne plávať, jazdiť na kajaku a ešte sa zvládnuť motorku. “Chcem žiť inak ako moja mama, ktorá bola hlavne naviazaná na rodinu. Pestujem si kontakty, aby som mala okolo seba ľudí, ktorí so mnou starnú. Motiváciou je pre mňa moja dcéra,” hovorí Valková. Práve kvôli dcére sa naučila len nedávno anglicky a dnes sprevádza ako dobrovoľníčka cudzincov po Bratislave a vysvetľuje im, že sme oveľa priateľskejšia krajina než si myslia.

 

Foto -  Stayunique.sk – eshop s vášňou pre makeup

 

Henrieta Valková má veľa koníčkov a ešte viac priateľov. S tými mladými mladne a stále vymýšľa niečo nové, a so staršími sa učí, čo ju o pár rokov čaká a ako sa dá staroba zvládnuť s noblesou.

 

Foto -  Stayunique.sk – eshop s vášňou pre makeup

 
 
 
Make-up:
 
Outfity:
Hair: