Do zmenárne prišla z lesa, kde so svojimi troma deťmi a manželom zažili prvú stanovačku. „Boli sme na akcii pre postihnuté deti zo školy na Mokrohájskej ulici, a tentoraz sme tam aj prvý raz pomáhali s organizáciou a súťažami. Bolo tam asi 70 detí, zdravých i chorých. Chceli sme, aby naše deti spoznali a hrali sa aj s takýmito deťmi, aby si viac vážili vlastné zdravie,“ hovorí Milina Berenčiová-Gosiorovská. Ona vie, aká vzácnosť sú zdravé deti. Boli časy, keď bola s tými svojimi v nemocnici každé tri mesiace na nejakej operácii.

 

 

Milina má tri deti. Štrnásťročnú Milinu a sedemročné dvojčatá Samka a Sašku. Dvojičky sa narodili, keď s manželom žili v Čechách. „Tam sa vtedy nerobil sluchový screening, takže nezistili, že malý je sluchovo postihnutý. Dlho som chodila po lekároch, už ma brali ako hysterku, ale nedalo mi to, keď nereagoval na šuchot cukríkov, vedela som, že niečo nie je v poriadku. Až v štyroch rokoch uznali sluchové postihnutie, stredne ťažkú poruchu na obe uši. Dnes nosí načúvací prístroj,“ spomína si Milina. Dcéra mala zase gluakóm (zelený zákal) na jednom oku. „Jedno oko mala väčšie ako druhé, lekári si to nevšimli, ja áno, keby ju neoperovali, prišla by o oko,“ hovorí.

 

 

Od jedného do štyroch rokov trávila Milina s dvojčatami v nemocnici každé tri mesiace. „Boli sme tam nonstop, ešte mali operáciu pruhu a kopec iných zdravotných problémov,“ hovorí.

 

 

Venovať sa bolo treba aj najstaršej dcére. „Ona má problém s krátkodobou pamäťou, má všetky dis, čo existujú, takže chodí do špeciálnej školy pre deti s poruchou učenia, kde sa veľmi zlepšila,“ hovorí Milina, ktorá sa teraz zo 14-ročnej dcéry veľmi teší. „Urobila konkurz do speváckeho zboru v RTVS konkurz, je veľmi nadaná v speve. Chcela by byť muzikálovou speváčkou a herečkou, tak jej platíme doučovania, aby mala dobrý štart,“ hovorí pyšne Milina.

 

 

Aj preto Milina posledné roky menila prácu i  bývanie takmer nepretržite. Žiadnu si neudržala nadlho pri hospitalizáciách a návštevách lekárov a bez práce nebolo ľahké platiť bývanie.

 

 

Vyučila sa za krajčírku, ale po škole šila svadobné šaty v salóne iba rok. „U nás je to už slabé remeslo, aj ja si už dnes radšej kúpim veci v obchode,“ hovorí Milina. Odvtedy vystriedala všetky možné zamestnania. „Pracoval som ako čašníčka, bola som v bezpečnostnej službe, robila som ako dispečérka, kuchárka, pekárka, taxikárka, poštárku, aj v banke som robila a teraz upratujem rodinné domy,“ hovorí Milina a dodáva, že sa cíti ako dvorná zamestnankyňa jednej televízie.

 

 

„Upratujem domy mnohým ľuďom, hercom i producentom,“ smeje sa. Vyhovuje jej to hlavne kvôli deťom. „Ráno dám deti do školy, upratujem, nakúpim a dávam deti na krúžky. Všetko len s autobusmi, pretože auto nemáme, Manžel máva nočné, takže veľmi nepomôže,“ dodáva.

 

 

Milina menila zamestnania i podnájmy a ubytovanie. „Za posledných 15 rokov sme sa 14-krát sťahovali. Niekde prekážalo, že deti kričia, napokon aj preto, že malý dlho zle počul, tak sme občas zvyšovali hlas. Inde sme platili viac ako sme si mohli dovoliť, keďže ja som bola s deťmi stále v nemocnice, nemohla som mať popri tom prácu, inde nám zrušili nájom. Teraz sme najdlhšie na ubytovni, ktorú máme tretí rok od magistrátu a čakáme na pridelenie sociálneho bytu,“ hovorí Milina. Rada by sa odtiaľ odsťahovala. „Nie je to veľmi vhodné bývanie pre deti. Nemáme ani kuchyňu a mikrovlnka mi pri troch deťoch a manželovi nestačí,“ vysvetľuje.

 

 

Aj preto, ak nikto nie je chorý, trávia víkendy v lese a do ubytovne chodia iba prespávať. „Je to náš rodinný relax,“ smeje sa Milina.

 

 

Z lesa prišla v športovom oblečení, ale priznala sa, že takto chodí oblečená často. „Pri mojej veľkosti 48-50, niekde až 52 je veľký problém kúpiť si niečo iné ako tričko a športové nohavice. Nenosím ani sukne, ani lodičky,“ priznala sa, keď skúšala elegantné šaty a sukňu.

 

 

V novom účese a elegantnom oblečení prezradila, o čom dlho sníva. „Môj tajný sen je zase cestovať. Keď som bola malá, veľmi veľa som cestovala, pretože môj otec bol kamionista a videla som s ním pol sveta,“ hovorí. Sníva aj o veľmi obyčajných veciach. Vlastnom byte s kuchyňou a inom zamestnaní, než je upratovanie. „Páči sa mi práca s deťmi, ešte neviem, čo presne, ale niečo také by bolo pre mňa,“ smeje sa Milina. 

 

Salón: DNJ Beauty&Style

Vlasy: Silvia Honzíková

Vizáž: Beáta Szijartoóvá

Oblieka: Marina Rinaldi

 

Pozrite si premenu aj na videu Jana Suchodlinského:

 

Prečítajte si aj Zmenili sme 27-ročnú ženu, ktorá hovorí 7 jazykmi a vie ich naučiť aj vás