Vyštudovala sociálnu prácu a dobrovoľníctvu sa venovala od 16 rokov ako skautka. „Dostať ponuku do Hodiny deťom bola pre mňa rovnako vysnená práca akoby bola pre človeka z IT ponuka do Microsoftu. Už ako dieťa som túto zbierku sledovala. Aj keď mi ponúkli len trojmesačný záskok, neváhala som ani na chvíľku,“ smeje sa Lucia Jakubíková, ktorá do zmenárne prišla s batohom priamo zo stretnutia skautov v Brne.

 

 

Prijali ju na tri mesiace a dali jej na starosť zbierku v uliciach a komunikáciu so školami. Po troch mesiacoch však neskončila. V Hodine deťom už pracuje päť rokov a na starosti má ako manažérka celý projekt. „Vymýšľam ako celkovo priblížiť ľuďom, čo robíme a zjednodušiť im spôsob, ako nám prispieť,“ vysvetľuje Lucia Jakubíková.

 

 

 

Základ je neprihovárať sa svetu cez unavené, opustené či smutné deti. „Predstavujem im šťastné deti a my im k tomu šťastiu pomáhame,“ dodáva Lucia.  

 

 

Nadácia pre deti Slovenska je jednou z najväčších neziskových organizácií na Slovensku, ktorá funguje už 20 rokov. Z toho 17-krát organizuje zbierku Hodina deťom. „Podobný projekt vznikol vo Veľkej Británii, kde sa v roku 1999 spojili veľké charitatívne organizácie a malo to úspech,“ hovorí.

 

 

Úspech má zbierka aj na Slovensku, ľudí oslovila nielen myšlienka, ale aj veľmi vydarené reklamné kampane so známymi hercami a osobnosťami. Takmer každý rok prekonáva Hodina deťom počas vianočného priameho prenosu rekordnú sumu, ktorú ľudia a firmy pošlú. Peniaze sa však zbierajú celý rok.

 

 

„Posledné dva roky veľmi dobre reagujú firmy. Nielen sumou, ktorú poskytujú, ale uchytilo sa firemné dobrovoľníctvo. Hlavne medzinárodné firmy podporujú svojich zamestnancov, ktorí si vymýšľajú rôzne výzvy a zbierajú cez nich pre nás peniaze,“ teší sa Lucia.

 

 

Nadácia pre deti Slovenska sa tiež snaží zefektívniť prácu neziskoviek na Slovensku. „Spolu s 24 veľkými organizáciami sme pomohli zmeniť 40 rokov starý zákon o verejných zbierkach. Podľa toho nového od 1. júla minulého roka môžu neziskové organizácie minúť na svoj chod len 25 percent získaných peňazí. Až doteraz mohlo ísť na výdaje 50 percent,“ hovorí Lucia.

 

 

 

Chod neziskovej organizácie nie je jednoduchý. „Každý rok musíme žiadať o povolenie robiť zbierku, k povoleniu musíme priložiť audit našich výdajov a odovzdať monitoring našej práce,“ hovorí Lucia.

 

 

Peniaze, ktoré vyzbierajú, rozdeľujú medzi organizácie. „Každý rok dostaneme asi 200 projektov zo všetkých regiónov, ktoré asi mesiac vyhodnocujeme. Nielen to. Organizácie tiež navštevujeme a učíme ich, ako ešte efektívnejšie hospodáriť s peniazmi,“ hovorí Lucia.

 

 

Pred Vianocami sa rozbieha veľa zbierok, vianočný čas želá charite a dobrote. „V našom sektore niečo ako konkurencia nefunguje. Všetci chcú pomáhať a v zásade si tie najväčšie organizácie rozdelili čas tak, že každá sa sústreďuje na iné časové obdobie,“ hovorí.

 

 

Hodina deťom má za sebou veľmi úspešnú bilanciu. „Počas 16. doterajších ročníkov sme podporili 1661 projektov v každom regióne, čo znamenalo pomoc pre 262 241 detí a to od materských centier, cez krízové a voľnočasové centrá až po komunitné centrá a školské projekty,“ chrlí Lucia čísla, ktoré vie naspamäť.   

 

 

Lucia verí, že úspešní budú aj tento rok. Od 4. decembra spúšťajú zbierku v uliciach a 19. decembra bude priamy prenos televíznej šou vysielaný z námestia pred Euroveou v Bratislave. „Budú tam zaujímavé stávky, ktoré uzavreli známi ľudia. Uvidíte,“ usmieva sa spokojne Lucia Jakubíková.

 

 

 

Pozrite si premenu aj na videu Janky Maťkovej

 

 

Salón DNJ Beauty&Style

Vlasy: Martina Kališová 

Vizáž: Jozef Harhovský

Oblieka: Módny salón MiraMarce

 

Prečítajte si aj Zmenili sme matku troch detí, ktorá splácala dlhy po manželovi