BRATISLAVA. Do Bratislavy prišla z Popradu ako 20-ročná. Verila, že si tu nájde dobrú prácu i partnera a čaká ju lepší život ako na východe. Našla si prácu i partnera, ale keď otehotnela, všetko sa zmenilo. „Bol stále agresívnejší, prekážalo mu, že sa venujem viac našej dcérke ako jemu. Keď ma udrel prvý raz, ospravedlnil sa a sľúbil, že sa to už nestane,“ hovorí Martina Dulebová, ktorá nedávno oslávila 25 rokov.

 

 

Týral ju stále viac. Pri jednej z bitiek prišla o predné dva zuby. „Povedal mi, že mi ich vybil, aby som sa už nikdy žiadnemu chlapovi nepáčila,“ hovorí Martina vyrovnane. 

 

Dlho si s tým nevedela poradiť. Držal ju doma, kontroloval jej telefón, nemohla zvolať mame do Popradu a povedať jej, čo sa deje. Nemala kam ujsť, bola na materskej a mala minimálny príjem. Ale násilie sa stupňovalo. „Keď chcel zbiť našu dcéru, postavila som sa pred ňu a dostala som znovu,“ hovorí Martina.

 

Nakoniec sa zdôverila priateľovi a ten jej pomohol od násilníka utiecť. „Je to jediné, čo musíte urobiť. Utiecť za každú cenu, lebo sa to nezmení,“ vraví. S mužom, ktorý sa jej ujal, sa museli na čas presťahovať do chatky na Žabom majeri. Nebola tam voda, ani elektrina, dcérka tam nemohla vyrastať.

 

Tak zavolali do krízového centra Bratislavy a tí im pomohli. Všetci traja tam bývajú a hľadajú si prácu a nové ubytovanie. „Dcérka môjho nového partnera oslovuje tata,“ vraví Martina. Právnici v centre pomohli Martine dostať dcéru do starostlivosti  a pomáhajú jej vynútiť si od biologického otca príspevok na dieťa.        

 

Zmenáreň si Martina užila ako darček k 25. narodeninám. U kaderníka ešte nebola, ani ju nikdy nelíčil profesionál. „Doteraz som sa strihala podľa internetu, pozrela som si, ako to robia, vzala nožnice a strihala,“ opisuje so smiechom. Fotografiu zo zmenárne sme jej poslali, chce ju pripojiť k životopisu so žiadosťou o nové pracovné miesto. Akurát sa na fotografii neusmieva, aby jej nebolo vidieť dva chýbajúce predné zuby ako spomienku na minulosť. Na to, aby si ich nechala urobiť, peniaze nemá.   

 

 

Pozrite si premenu aj na videu Jany Maťkovej