Objednávali ste si niekedy krabičkovú diétu? A poznáte mužov, ktorí by sa na takúto diétu dali? Ja, áno. Práve minulý týždeň som sa s takým mužom stretla v Bratislave, keď prišiel porozprávať o svojej knihe Urob si raj, ktorá vyšla v slovenskom preklade. Ale nie o knihe budem písať, ale o jej autorovi - Mariuszovi Szczygłowi. On sa totiž na krabičkovú diétu dal. Držal ju mesiac a potom sa odfotil so všetkými plastami, v ktorých trikrát denne jedlo dostával. Je to impozantná zbierka! A vďaka nej vznikla zaujímavá fotografia. „Je to môj kruh hanby,“ napísal vtedy na jednej zo sociálnych sieti Szczygieł. Bol to impulz k napísaniu reportáže, akou cestou prejde krabica, aby na záver skončila na dne oceánu. 

Pred nedávnom som v mojom rodnom meste Vroclav navštívila múzeum vody Hydropolis. Tam sprievodkyňa upozornila na to, že v oceáne každú minútu skončí jeden nákladiak smetí. Každú minútu! Verili by ste? Vedeli ste, že žraloky jedia všetko, čo nájdu a preto v ich žalúdkoch končia rôzne smeti, ako napríklad ešpézetky, staré pneumatiky atď.? 

Napriek tomu, že majú plné bruchá, zomierajú, lebo tie smeti im zapchávajú žalúdky, nevedia ich stráviť a nevedia zjesť nič iné. S plnými bruchami zomierajú od hladu. Strašné, však? Poviete si, že žraloky sú životu nebezpečne. Áno, priemerne žraloky usmrtia 10 ľudí ročne! Ale ľudia ročne zabijú 60 miliónov žralokov! 

Možno v bruchu jedného z nich skončí krabica z diéty, ktorú absolvoval Szczgieł. 

No nebolo to márne, lebo fotkou a reportážou upozornil autor niekoľko tisíc ľudí. Mariusz Szczygieł bol nadšený z výsledku experimentu, pretože firma, v ktorej jedlo objednával, prestala roznášať jedlo v plastoch - teraz ho balí do biodegradovateľných krabíc, vyrobených z cukrovej trstiny a k tomu ponúka drevené príbory. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Naprawdę się cieszę, a radość przyniosła mi firma @cateringpomelo 💥Pamiętacie, jak po miesiącu używania ich smacznej diety pudełkowej przeraziłem się ilością plastikowych pudełek, jaka po niej została? Ułożyliśmy wtedy z @lechupl mój krąg wstydu a on mnie w nim sfotografował (fot.1 i 2.). Do @duzyformat przygotowałem materiał o życiu pozagrobowym tego plastiku i o tym, jak może on trafić do oceanów. Wprawdzie firma Pomelo stosowała plastik idealny do recycklingu, ale już wtedy mnie poinformowano, że szukają dobrego ekologicznego opakowania. Teraz dostałem wiadomość: kilka tygodni temu wprowadzili pojemniki w 100% biodegradowalne, z trzciny cukrowej (fot.3) i drewniane sztućce💪🏼Kosztuje to 5 zł więcej dziennie. 🤔Zastanowiło mnie, czy cena nie zniechęci potencjalnych klientów, ale moi znajomi, którzy korzystają z tej diety a zaczęliśmy razem, zaakceptowali ją. ✍🏻Ja nie korzystam z diety pudełkowej, ale bardzo sobie cenię ten miesiąc z Pomelo z trzech powodów: 1. Sporo nauczyłem się o plastiku; 2. Jednak coś się zmieniło i Pomelo dołączyło do tych kilku firm (na ok. 160), które „już” mają eko-opakowania; 3. Zorientowałem się, ile to jest 2 tys. kcal, jak duże mają być posiłki i o jakim charakterze. A przygotowuję je sam lub jadam w okolicach @wrzenie_swiata 🌷#pomelo #dieta #eco #eko #plastik #recykling #recyclingideas #klimat #pozywamsmog

Príspevok, ktorý zdieľa Mariusz Szczygieł (@szczygiel_mariusz),

 

V našom rozhovore sme pokračovali a dozvedela som sa, že reportér bojuje za záchranu prírody aj na inom fronte. Zažaloval Poľsko za to, že ho ničí smogom. K žalobe sa pridalo ďalších asi dve tisíc poľských občanov - známych i neznámych osobností. 

A včera súd rozhodol, že dýchanie znečisteného vzduchu narušuje právo k užívaniu neskazeného prostredia, právo na ochranu života, na slobodu, a preto bude musieť štát Szczygłovi zaplatiť 5 tisíc zlotých (okolo tisíc dvesto eur). Peniaze reportér pošle na charitu.

Som rada, že sú ľudia, ktorí majú odvahu kráčať dopredu a bojovať za našu lepšiu budúcnosť. A robia to takými spôsobmi, že si to vďaka ich nápaditosti uvedomujeme viac. Napokon sami uznáte, že fotka, ktorú vidíte, je naozaj výrečná. Možno sa nám do pamäti vryje do takej miery, že nabudúce, keď si budeme objednávať krabičkové jedlo, spomenieme si na „kruh hanby“? Veď najlepšie je začať s ekologickým uvažovaním a správaním sa od seba.