BRATISLAVA. Vo veku 78 rokov zomrela dlhoročná rozhlasová a televízna redaktorka Uršula Szabadosová. TASR o tom v stredu informovala hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková.

 

Szabadosová pripravovala Maratón i Košický zlatý poklad

Szabadosová ako hudobná redaktorka so špecializáciou na populárnu hudbu vyberala hudbu do prúdového vysielania, magazínov, literárno-dramatických relácií, vrátane zábavníkov Maratón či Superšopa. Bola tiež dramaturgičkou rozhlasových nahrávok populárnej hudby a spolupodieľala sa na organizácii pesničkovej súťaže Košický zlatý poklad. 

V období rokov 1999 až 2013 pripravovala rozhlasové vysielanie pre poľskú národnostnú menšinu a v rokoch 2005 až 2013 Poľský televízny národnostný magazín a národnostné správy. "Mal som česť poznať pani Uršulu Szabadosovú osobne a vždy som si vážil jej profesionálny a ľudský prístup k práci i ku kolegom. Budem nám všetkým veľmi chýbať," priblížil výkonný riaditeľ Štúdia RTVS Košice Jozef Puchala.
 

Kandráč: Szabadosová mala nesmierny cit pre hudbu

Na svoju spoluprácu s rozhlasovou redaktorkou Uršulou Szabadosovou si zaspomínal aj hudobník Ondrej Kandráč. Stretli sa ako kolegovia v národnostnom vysielaní Slovenského rozhlasu v Košiciach.

"Bolo to milá usmievavá dáma, prívetivá a veľmi srdečná. Pohyboval som sa v muzikantských kruhoch a preto som poznal jej tvorbu. Disponovala unikátnou fonotékou poľskej hudby. Mala nesmierny cit pre hudbu a hudobný výber do publicistických i dramatických relácií. To ma upútalo ako prvé," hovorí Kandráč.
 

Szabadosová inšpirovala k hitu Sokoly 

Dodal, že jej spevácke a inštrumentálne umenie mal možnosť zažiť aj v inej netradičnej atmosfére na verejných rozhlasových nahrávkach a iných podujatiach. Pripomenul, že rozhlasová kolegyňa ho upozornila aj na krásnu pieseň, ktorá sa stala hitom Kandráčovcov.

"Skutočne to bola práve Uršula. Hrala pieseň, ktorú Poliaci považujú za svoju národnú skladbu. K tomu pribudol slovenský text a boli na svete Sokoly, náš najväčší hit," uzavrel Kandráč.

 

Na snímke z roku 1995 je Juraj Szabados (vpravo) deň pred svojou smrťou. Vľavo džezový spevák Peter Lipa. Foto TASR - František Iván

 

Nikdy nezabudla na svoj poľský pôvod

Uršula Szabadosová sa narodila 24. apríla 1940 v Gdaňsku a nikdy na svoj poľský pôvod nezabudla. “Dlhé roky viedla Poľský klub v Košiciach, pripravovala tam poľské podujatia, pripravovala poľský časopis Monitor Polonijny, v ktorom mala pravidelnú rubriku venovanú poľskej hudbe. Málokto vie, že končila hudobnú školu s legendou poľskej hudby Czesławom Niemenom,” hovorí pre Ženy v meste Malgorzata Wojcieszynska, šéfredaktorka časopisu Monitor Polonijny.  

V 60. rokoch sa stala kapelníčkou dievčenskej skupiny Baby Jagy, pre ktorú komponovala piesne. Počas šnúry koncertov sa dostala do Košíc, kde sa zoznámila s hudobnikom Jurajom Szadasom, za ktorého sa neskôr vydala. “Jej brat bol členom hviezdnej skupiny Czerwone Gitary. Ula veľmi milovala Baltské more - žila v Gdyni (prístavné mesto), ktoré bolo v Poľsku, najmä za čias socializmu, oknom do sveta. Možno aj preto vedela byť taká otvorená,” dodala Wojcieszyńska.

Posledná rozlúčka s Uršulou Szabadosovou bude v piatok (14.12.) o 12.00 h v košickom krematóriu.