Nedávno som čítala, že v Česku je alkohol veľkým problémom najmä u mužskej časti populácie. Preto v susednej krajine spustili kampaň Suchej únor na podporu mužského zdravia. Množstvo Čechov sa rozhodlo, že počas tohto mesiaca bude abstinovať od alkoholu.

Možno si zámerne vybrali ten najkratší mesiac v roku, aby to bolo ľahšie. Každopádne skončilo vianočné prejedanie a popíjanie, končí plesová sezóna a začína obdobie pôstu. Naši predkovia sa v tomto období prirodzene postili, keďže končila zima, zásob ubúdalo a varili sa pomerne jednoduché a výživné jedlá, ktoré zasýtili aj v menšom množstve. Teraz je pôst skôr výnimkou. Všetko je dostupné, jahody zoženiete aj v zime, regále v hypermarketoch sa prehýbajú pod množstvom nezdravých pochúťok. Prečo si teda niečo odopierať?

Českí muži ma inšpirovali. Rozhodla som sa tento rok vyskúšať, aké to je vzdať sa niečoho, na čom ste závislí. Môj “suchý február” je bez cukru. Prečo práve sladkosti? Takmer každý človek je v dnešnej dobe na niečom závislý. Niekto na poháriku dobrého vína, niekto na čokoládke, niekto na hraní počítačovej hry, niekto na cigaretách. Mnohí o tom ani nevieme, až do momentu, kedy sa rozhodneme prestať. Mojou závislosťou sú sladkosti. Prvé dni som mala klasické abstinenčné príznaky chýbajúceho cukru. Únava, malátnosť, bolesti hlavy, telo si pýtalo svoju dávku. Asi po 10 dňoch som prestala myslieť na sladkosti. Keďže som vysadila aj pečivo a alkohol – pretože obsahujú cukor, musím priznať, že je to naozaj náročné. Ale zasa vždy je niečo za niečo. Námahu a nepríjemné pocity mi vynahradilo to, ako sa cítim. Mám lepšiu pleť. Zlepšilo sa mi trávenie, cítim sa ľahšie, hmotnosť pomaly klesá. Prestal ma dokonca bolieť chrbát a hlava.

Stopnutie závislostí je pomerne ťažká vec. Mnohí sa vyhovárame, že sa nás závislosť netýka, lebo nepijeme alkohol každý deň, ale len každý druhý. Prípadne iba každý víkend. Ideálne je otestovať si to. Ľudia, ktorí sa liečili zo závislostí mi povedali, že 28 dní je minimum. Ak vydržíte úplne bez problémov bez niečoho 28 dní, nie ste závislý. Február je dobrý mesiac na testovanie.

Uvedomujem si, že každá čokoládová tyčinka a každý pohár vínka, či cigaretka nám niečo kompenzuje. Pre niekoho je to chvíľka pohody, únik od stresu, únik od reality, niekto zaháňa pocit samoty, sklamanie, depresiu. Ja som si aspoň miliónkrát hovorila “no čo, osladím si život”. No v skutočnosti závislosť na keksíkoch a čokoládach život neosladí. Keď máte 10 kíl navyše, zle sa cítite, ste často chorí, je to skôr trpká príchuť. Každému, kto drží pôst, alebo sa v niečom obmedzuje, či sa vzdáva nejakej svojej závislosti, držím palce. Je to veľmi náročná, ale oslobodzujúca cesta.

 

Prečítajte si aj Silná stránka žien