Catherine Cortez Maso, senátorka z Nevady:

Je prvou senátorkou latinskoamerického pôvodu v amerických dejinách a jednou zo štyroch senátoriek, ktoré nie sú biele. Bývalá generálna prokurátorka z Nevady je demokratka a ako vnučkou mexických imigrantov je proti plánom Donalda Trumpa postaviť múr na hranici s Mexikom. V predvolebnej kampani ju osobne podporil prezident Barack Obama.  

 

Ilham Omarová, kongresmanka z Minnesoty:

Je prvou moslimskou kongresmankou somálskeho pôvodu. Zo Somálska ušla pred vojnou v roku 1990 a v tábore pre utečencov v Keni strávila štyri roky než sa dostala do Spojených štátov. Venuje sa sociálnym veciam a politickej reforme, klimatickým zmenám, vzdelávaniu a budovaniu otvorenej ekonomiky. V predvolebnom súboji čelila republikánskemu súperovi, ktorý bol tiež somálskeho pôvodu. Protikandidát sa však z osobných dôvodov vzdal, čím Omarovej zaistil víťazstvo.

 

Kate Brownová, guvernérka Oregonu:

Bude stáť na čele Oregonu ako prvá osoba, ktorá sa verejne priznáva, že je bisexuálka a teda jediný zástupca komunity LGBT na poste guvernéra. V prejave po svojom zvolení pripomenula, že v 80. rokoch minulého storočia musela žiť s tým, že zarába menej ako jej kolega na rovnakej pozícii. „Budem robiť všetko preto, aby nikto nepociťoval strach alebo diskrimináciu,“ povedala podľa BBC.

 

Kamala Harrisová, senátorka Kalifornie:

Bude to podľa AP jediná čierna senátorkou s indickým pôvodom. Podporili ju Barack Obama i Joe Biden počas kampane. Harrisová písala históriu už ako prvá Afroameričanka s indickým pôvodom, ktorá vykonávala funkciu generálnej prokurátorky v Kalifornii. Je tiež prvou ženou, ktorá v senátnom kresle nahradí inú ženu. Harrisovej otec je Američan jamajského pôvodu, matka sa narodila v Indii a emigrovala do USA v 60. rokoch. Demokrati o nej hovoria ako o vychádzajúcej hviezde a Obamovi v ženskom vydaní.

 

 

Tammy Duckworthová, senátorka Illinois:

Prvá Američanka thajského pôvodu porazila v súboji o senátorske kreslo republikána Marka Kirka. Bolo to jej veľké politické i osobné víťazstvo. Tammy Duckworthová bojovala vo vojne v Iraku ako pilotka  helikoptéry a prišla o obe nohy, má protézy a poškodenú ruku.

 

Stephanie Murphyová, kongresmanka:

Je prvá Američanka vietnamského pôvodu (v strede), ktorú kedy zvolili do Kongresu. Jej rodičia ušli z Vietnamu a americké námorníctvo ich zachránilo na mori. Kampaň odštartovala len v júni 2016, ale podarilo sa jej poraziť republikána, ktorý bol vo funkcii 23 rokov.

 

 

Pramila Jayapalová, senátorka za Washington:

Nie je len prvou Indkou, ale aj prvou osobou ázijského pôvodu, ktorá bola zvolená do Snemovne reprezentantov. Pramila (vľavo) pracovala v banke, ale po útokoch na dvojičky v septembri 2001 sa začala angažovať za práva imigrantov.

 

Prečítajte si aj Prieskumy nevedia zmerať znechutenie ľudí