Tento rok si tvorím život, po ktorom túžim, a to vrátane manželstva.

S Nilayom sme spolu 5 rokov. Sme bezdetní štyridsiatnici a už dlhšie si uvedomujem, že sa k sebe musíme správať inak ako páry s deťmi. Sme spolu totiž len preto, že chceme a ľúbime sa. A to, že sa máme radi, nie je vždy cítiť, lebo náš vzťah je raz hore a potom zase dole. Jedna vec, čo nám pomohla uvedomiť si, ako prijímame a dávame lásku, bola kniha 5 JAZYKOV LASKY od Gary Chapman. Obsahuje aj test, ktorý sme si spravili. Výsledky sme si vyvesili v spálni.  

Vyšlo mi, že cítim lásku od manžela, ak robí veci pre mňa (napr. poupratuje) a keď strávime zmysluplný čas spolu (napr. rozprávaním). Jemu vyšlo, že potrebuje mať odo mňa pochvalu a ohodnotenie a mať veľa dotykov.

Nečudo, že sa necíti byť milovaný, keď ja pre neho upratujem, vybavujem účty a chcem sa s ním rozprávať, aký mal deň a on namiesto toho, aby bol rád, akú má starostlivú a milujúcu manželku, je naštvaný, lebo sa necíti milovaný. On totiž potrebuje obdiv a veľa intimity. Zase pre mňa obdivovať niekoho ako prejav lásky je povrchné.

Podobne je to u mňa. Nilay chce mať sex a ja som naštvaná, že sa so mnou nerozpráva.

Kniha nám pomohla pochopiť jeden druhého. Keď máme pocit, že si potrebujeme obnoviť náš pocit lásky voči druhému, alebo si nerozumieme, tak sa pozrieme na výsledky testov na nástenke.

Naše manželstvo nie je bez hádok. Ale necítiť sa milovaným už nie je tým hlavným dôvodom.

Ako to mate vy?

S láskou.

Barbara

Prečítajte si