NEW YORK, BRATISLAVA. Ich podobizeň nenájdete na amerických papierových peniazoch, ani po nich nie sú pomenované sviatky. Amerických poštových známok s portrétmi slávnych žien je menej ako 25 percent a v New Yorku je medzi 150 sochami len 5, ktoré vyobrazujú ženy. Inak to nie je ani v slávnej Statuary Hall v Bielom dome. Len deväť zo sto sôch patrí ženám.

Nie je to tak iba v Spojených štátoch. Ako pripomínajú členky hnutia SPARK pre magazín.good.is ani vo svete nenájdete veľa škôl, budov či ulíc so ženskými menami.

Nezisková organizácia to chce zmeniť. Cez aplikáciu Field Trip spoločnosti Google dostane na mapu významné ženy histórie. „Nie sú na nej preto, že by netvorili históriu, ale my sme ich za to neocenili,“ píše magazin.good.is

 

Google Doodles bez žien

SPARK vychádza z analýzy mladých feministiek, ktoré nedávno obvinili najpoužívanejší internetový prehliadač, že diskriminuje ženy a iné rasy. Mladé aktivistky z celého sveta zistili, že Google Doodles, ktorý každý deň aktualizuje logo Google podľa celosvetových, národných sviatkov či jubileí, patril v rokoch 2010 až 2013 len v 17 percentách významným ženám.  

„Je to jeden z mála okamihov, keď Google venoval titulku čiernej žene. Je preň neobvyklé vzdávať poctu historickým ženským osobnostiam alebo inej rase,“ napísala na blogu jedna z aktivistiek Celeste Montaño v januári 2014, keď sa ako Doodle v Spojených štátoch objavila afroamerická spisovateľka a antropologička Zora Neale Hurstonová.

 

 

Koho zo Sloveniek?

Hnutie SPARK teraz dáva dokopy zoznam významných žien histórie, ktoré by Google uvádzal v aplikácii Field Trip. Stačí napísať krátky životopis a poslať na sparkteam@sparksummit.com s nápisom Women On The Map.

 

Irena Blühová.    Foto - Slovenský filmový ústav

 

Zo Slovenska by sme mohli nominovať ženy z nedávneho dokumentárneho cyklu PRVÁ. Považská Bystrica by bola miestom narodenia prvej slovenskej fotografky Ireny Blühovej, v Martine sa narodila prvá feministka Hana Gregorová, manželka Jozefa Tajovského a Bratislava je rodiskom najmladšej európskej špiónky v Druhej svetovej vojne Trixi Čelkovej.