Zbožňovaná a zároveň nenávidená. To by sa dalo povedať o prvej dáme Francúzska. Manželka prezidenta Emmanuela Macrona, Brigitte Trogneux Macronová si okrem uznania za svoj výzor v poslednej dobe pravidelne vysluhuje aj tvrdé slová. Francúzom sa nepáči, že pohŕda základnými pravidlami protokolu.

Mnohí kritici Brigitte, ktorá je od svojho muža o 24 rokov staršia, vyčítajú netypické správanie. Svojho manžela, ktorý je hlavou Francúzska, často zatieňuje. Pre Brigitte nie je výnimočné, že stojí zarovno s ním, či na zahraničných cestách dokonca kráča niekoľko krokov pred ním.

 

Francúzsky a americký prezidentský pár.  Foto - TASR/AP

 

Prešľapy prvej dámy

Podľa odborníčky na protokol Boženy Volkovej je to prešľap. „Podľa pravidiel diplomatického  protokolu je tradične dôležitejšia osoba muž, resp. kompetentný človek, ktorý je vo funkcii. Lebo nie je tak dôležitá osoba ako funkcia. Jeho partnerka je síce dôležitou osobou, ale iba tou, ktorá má právo z úzadia pomáhať,“ povedala Volková pre Ženy v meste. Ale to, ako sa Macronova manželka správa, je podľa odborníčky z ľudského hľadiska prirodzené. „Je od neho staršia, skúsenejšia a vlastne si ho vychovala,“ zhodnotila.

Treba pripomenúť, že Brigitte sa s Macronom zoznámila na škole, kde pôsobila ako jeho učiteľka drámy. Bola vtedy vydatou matkou troch detí. Neskôr, keď sa stala jeho manželkou, mu radila a podporovala, aby sa dostal do politiky.

 

 

Nič to však nemení na jej oficiálnom postavení prvej dámy. V prípade popredných politikov a diplomatov totiž platí pravidlo – hodnostiam patria výsady. Od toho sa všetko odvíja. V rozpore s ním je teda výrok prvej dámy Francúzska, ktorý povedala pre francúzsky rozhlas. „Žena by nemala stáť v pozadí,“ uviedla. Britský portál Mail Online citoval niekoľko reakcií zo sociálnych sietí. Niektorí ľudia Brigitte nazývajú novodobou Máriou Antoinettou a protestujú, že do funkcie ju nik nezvolil. „Francúzi si zvolili Macrona, nie Brigitte. Nie je v tom žiadny sexizmus, ale ústava našej republiky ako výraz demokracie,“ napísal jeden z nich. Rovnaký názor má aj Božena Volková. „Nie je to v poriadku, nemá na to právo zo žiadneho uhla pohľadu,“ okomentovala.

 

Vojvodkyňa Kate a princ William.  Foto - TASR/AP

 

Carla Bruni i Kate

Ako príklad dávajú partnerku exprezidenta Francúzska Nicolasa Sarkozyho. Modelka a speváčka Carla Bruni sa totiž správala tak, ako si to jej postavenie vyžadovalo. Na fotografiách stála krok za svojim mužom a držala sa viac v úzadí.

Toto železné pravidlo dodržuje už celé desaťročia aj manžel britskej kráľovnej Alžbety II. Princ Phillip kráča vždy za ňou a nebolo tomu inak ani pri ich návšteve Slovenska v roku 2008. Božena Volková si spomína na prešľap, ktorého sa vtedy dopustila slovenská prvá dáma Silvia Gašparovičová. Tá sa postavila zarovno s manželom, hoci princ Phillip stál pár krokov vzadu. „Toto pravidlo je všeobecne platné. Prezident alebo kráľ majú tradične výnimočné postavenie na verejnosti a úlohou protokolu je strážiť to,“ vyjadrila sa expertka.

Pozitívnym príkladom je manželka britského princa Williama, vojvodkyňa Kate. Tá prísne pravidlá kráľovského dvora dodržiava do bodky. Napríklad, svojho muža sa na verejnosti takmer vôbec nedotýka a zachováva si odstup, hodný možnej budúcej manželky kráľa.

 

Prvá dáma Martina Kisková na pohrebe exprezidenta Michala Kováča.  Foto - TASR  

 

Kisková má byť po boku manžela

Protokolistky sme sa opýtali aj na ďalšie prvé dámy. Pri mene Melanie Trumpovej sa Božena Volková pousmiala. „Melania nemôže nikoho zatieniť, je to taká pôvabná bábika Barbie, nepôsobí ako osobnosť. A povedzme si rovno, prezidenta Trumpa nemôže zatieniť nik, on má obrovské ego,“ dodala. Veľmi nenápadne pôsobí manželka staronového prezidenta Česka. „Ivana Zemanová  je jedna obyčajná slušná žena, ktorej jedinou chybičkou je, že nie je reprezentatívny typ a ani sa naň nehrá. Táto póza, do ktorej bola dotlačená, jej nesedí, aj keď robí, čo môže. V jej prípade niet čo kritizovať,“ netají sa expertka.

Horšie je to s manželkou nášho súčasného prezidenta Martinou Kiskovou. Tá  sa hneď na začiatku stiahla z verejného života a po boku svojho muža sa takmer neukazuje. To podľa Volkovej nie je v súlade s diplomatickým protokolom. „Keď muž vstúpi do najvyššej politiky, po jeho boku má stáť jeho partnerka. Vtedy ide bokom všetko, ešte aj rodina,“ uzavrela protokolistka.