BRATISLAVA. Víťazstvo v prvom kole prezidentských volieb oslavovala v červených šatách s výrazným šperkom. Prvou slovenskou prezidentkou sa Zuzana Čaputová stala vo fialových šatách, čo je farba feminizmu. Oba outfity navrhla dizajnérka a riaditeľka Slovak Fashion Council Dana Kleinert.  „Veľmi som dúfala, že jej robíme prezidentské šaty. Zuzanu podporujem od úplného začiatku jej kampane, nesmierne som sa potešila, keď sa rozhodla kandidovať. A dnes môžem s radosťou napísať, že to prezidentské šaty naozaj sú,” povedala pre Ženy v meste.

 

Prečítajte si

Dana Kleinert: Navrhli sme Zuzane Čaputovej také šaty, aby neboli ukecané

Čaputová šaty: fialové ako symbióza

Fialová je farbou feminizmu, ale podľa návrhárky Kleinert to nebol jediný zámer. „Je to celé oveľa jednoduchšie, aj keď, samozrejme, premyslené. Najprv som vychádzala zo škály farieb, ktoré sa Zuzane hodia, osviežujú ju, ktoré má rada. Z tejto palety sme spolu vyberali farby jednotlivých modelov s tým, čo budú vyžarovať, ako budú v danom čase a kontexte pôsobiť. Fialová je farba obsahujúca modrý aj červený element. Je zjednocovateľom opačných pólov, čo vystihuje jej nositeľku. Viem, že je to v liturgii pôstna farba a tiež je to aj farba feminizmu a som tomu rada. Dôležité však je, že je to farba symbiózy,” povedala Kleinert.

Zatiaľ nemala čas hovoriť s budúcou prezidentkou o tom, či bude v prezidentskom paláci využívať modely Slovak Fashion Council. „Koncept máme preddiskutovaný a veríme, že sa k nemu dostaneme čoskoro. Veríme preto, že Slovensko aj prostredníctvom prezidentky ukáže to najlepšie z nášho kreatívneho sveta, ktorý reálne pomáha krajine ekonomicky aj sociálne rásť,” povedala Kleinert.

Najbližšie musia vyriešiť, či prvej prezidentke navrhnú šaty na inanuguráciu, ktorá má byť 15. júna. Naposledy navrhovali šaty na inauguráciu prvej dáme – Martine Kiskovej.