Spýtali sme mladých žien, čo si myslia o zvolení Zuzany Čaputovej. Tá v prezdidetských voľbách 2019 získala 58 percent a stala sa historicky prvou prezidentkou. 

 

Sila, spravodlivosť a stoický pokoj

Pred pár mesiacmi som ľuďom nevedela odpovedať, koho voliť. Nevedela som to ani včera. Vedela som iba, komu vhodím do urny hlas ja. Dala som svoj hlas osobnosti, ktorá počas celej kampane dokazovala, že veci možno riešiť citlivo a zároveň rozumne. Bez zbytočných urážok, hystérie a populistických hesiel. Bez konšpirácií útočiacich na najnižšie ľudské pudy. Jej výhra je iba začiatok. Predstavuje slušnosť, ktorú Slovensko urgentne potrebuje. Je prvým krokom k zmene toxického systému, ktorý tu roky budovali rovnejší než rovní. Sila, spravodlivosť a stoický pokoj. To je Zuzana Čaputová. Naša prvá prezidentka.

Monika, 21, rokov, Univerzita Komenského

 

Dcére raz poviem – zvolili sme si ženu prezidentku

Veľmi sa teším, že sme si zvolili ženu. Jednak preto, že v spoločnosti medzi oboma pohlaviami doposiaľ prevládal tichý, no silný názor, že žena nemá mať priveľké ambície v oblasti podnikania či politiky. Osobne to vnímam tak, že mojej dcére môžem za pár rokov povedať: pozri, bola tu žena, ktorá v časoch vrcholiaceho populizmu v strednej Európe a V4ke uspela a bojovala úplne inými zbraňami. Jej zvolenie nám ukázalo, že je tu veľké percento ľudí, ktorí si nemyslia, že žena musí v nedeľu len obaľovať rezne a nosiť manželovi pivo z chladničky. A že možno nie sme až tak konzervatívna krajina, akou sa javíme.

Je pravdou, že ľudia boli pri voľbe ženy skeptickí, možno aj preto, že ženské zastúpenie v súčasnej koalícii ich sklamalo. Avšak Čaputová u ľudí vyhrala inteligenciou, úprimnosťou a slušnosťou v inak dosť špinavej politickej komunikácii. Myslím, že sme sa ako krajina naozaj pohli dopredu.

Daniela, 24, Univerzita Komenského

 

 

Čaputová je nádej pre ženy, čo si neverili

Dnes sme sa zobudili do silnej proeurópskej krajiny, ktorej sa pomaly ale isto hoja rany z minulosti a to aj vďaka obrovskej zásluhe našej novej prezidentky. Zuzana Čaputová predstavuje nádej pre všetky ženy, ktoré neverili v samé seba, pretože im neverila ani naša spoločnosť. Uverili sme tomu, že žena sa môže stať prezidentkou, mali by sme už konečne začať veriť aj tomu, že žena dokáže všetko. Verím, že Zuzana Čaputová bude skvelou prezidentkou pre každého kresťana, moslima, róma, ateistu, homosexuála, liberála či konzervatívca. A taktiež verím, že si získa srdcia aj tých, ktorých si ešte nezískala. Moje už má dávno

Alžbeta, 19, Gymnázium Cyrila Daxnera

 


Foto - Peter Konečný

 

Ženy si berú späť krajinu

V stredu, na jednom, pre mňa veľmi dôležitom stretnutí, ktorého pointou bolo vyzdvihnúť prácu žien – novinárok a poukázať na ich prínos pre spoločnosť a žurnalistiku, zaznelo: „Ženy, svoju krajinu si beriete spať." Je to vyjadrenie podpory, úcty a je to aj uvedomenie si, že pohlavie už nemôže hrať rolu, z toho sme už vyrástli. Pokiaľ je žena vzdelaná, slušná, emancipovaná, súcitná a pokorná zároveň, má naozaj veľký potenciál „vrátiť nám našu krajinu späť" alebo k tomu svojím pôsobením aspoň prispieť. Pre mňa osobne ide o veľké morálne víťazstvo Slovenska. Je to pre mňa zároveň veľkou nádejou, že racionálne uvažovanie má v tejto spoločnosti stále svoje miesto. Beriem to aj ako výhru zdravého rozumu nad antikampaňami, dezinformáciami a falošnými správami, ktoré konšpiračné weby počas kampane aktívne šírili. Nezostáva nám nič iné len dúfať, že voľba prvej slovenskej prezidentky je zároveň prvým krokom k lepšiemu, progresívnemu a demokratickému Slovensku.

Monika, 23, Univerzita Komenského

 

 

Zuzana Čaputová je iná

Z výsledkov sa úprimne teším. Slovensko si zvolilo za hlavu štátu ženu. Prepísali sme históriu. Priznávam, Zuzanu Čaputovú som chcela voliť ešte v časoch, keď dosahovala v prieskumoch jednociferné čísla. Moje sympatie si získala ihneď po prvých diskusiách. Bola autentická, úprimná, priama. Iná. Je volaním po zmene, ktorú Slovensko po udalostiach posledných mesiacov potrebuje. Dúfam, že bude prezidentkou, ktorá bude ľudí spájať a prinesie do slovenskej politiky kultúru, férovosť a slušnosť.

Marcela, 23, Univerzita Komenského v Bratislave

 

Čaputová bude prezidentkou pre nás všetkých

Pre Slovensko je to určite obrovské víťazstvo. Nie len pre jej voličov, ale aj pre zvyšok Slovenska (aj keď si to zatiaľ! nemyslia), pretože si myslím, že Čaputová bude naozaj prezidentkou nás všetkých. Teší ma, že budeme mať prezidentku, ktorej hodnoty prevyšujú všetko ostatné a verím, že bude viesť Slovensko smerom k Európskej únii a k hodnotám liberálnej demokracie a nie opačne. Pre mňa osobne je práve to posledné to najdôležitejšie. Samozrejme, imponuje mi, že je žena, pretože v našej krásnej postkomunistickej krajine bolo ešte pred pár mesiacmi neprijateľné, aby mohla stáť v jej čele žena. A hľa, tu sme. Máme ženu prezidentku a koniec sveta v nedohľadne. Vnímam to ako obrovský krok vpred, ale bola by som rada, keby sa v budúcnosti viac upriamovala pozornosť na jej postavenie i úspechy a nie na rod, ktorý s jej menom používame. Zuzana Čaputová má neľahkú úlohu, je to nová nádej, ktorú Slovensko tak úpenlivo potrebovalo.

Lucia, 23,  Katedra politilógie UK