Ženy v meste
Etiópiu povedie prvýkrát žena, skúsená diplomatka

Etiópiu povedie prvýkrát žena, skúsená diplomatka

Sahle-Work Zewde v minulosti slúžila ako veľvyslankyňa svojej krajiny a zastávala rozličné posty v OSN. Etiópskou hlavou štátu sa tak stane vôbec prvýkrát žena.

Redakcia Žien v meste · 25. októbra 2018 · 1 min čítania

 

ADDIS ABEBA. Etiópsky parlament zvolil vo štvrtok jednohlasne za prezidentku Sahle-Work Zewde – skúsenú diplomatku, ktorá v minulosti slúžila ako veľvyslankyňa svojej krajiny a zastávala rozličné posty v OSN. Etiópskou hlavou štátu sa tak stane vôbec prvýkrát žena, informovali tlačové agentúry DPA a AP.

Sahle-Work vystrieda vo funkcii doterajšieho prezidenta Mulatua Teshomeho. Hoci ide o prevažne ceremoniálny post, zvolenie Sahle-Work je považované za ďalší príklad, keď sa po nástupe vlády proreformného premiéra Abiya Ahmeda ujíma významnej úlohy zástupkyňa ženského pohlavia. Tento mesiac bol takisto vymenovaný nový Abiyov kabinet, ktorý tvoria z polovice ženy.

 

Prečítajte si

Vo vláde v Etiópii i v Rwande sedí polovica žien

 

Sahle-Work označila tohtoročné odovzdanie moci reformistovi Abiyovi za „príkladné“. Taktiež uviedla, že sa chce zameriavať na spájanie jednotlivých strán v záujme dosiahnutia mieru v Etiópii – druhej najľudnatejšej krajine Afriky, kde sa v posledných mesiacoch viackrát prejavili konflikty na etnickom základe. V poslednom období pôsobila Sahle-Work ako osobitná zástupkyňa generálneho tajomníka OSN pri Africkej únii.

Zdieľať

Mohlo by vás zaujímať

Taliban ženám zobral školy, prácu aj hlas. Z Afganistanu prichádza vážne varovanie aj pre Európu

Od návratu Talibanu prišli afganské ženy o množstvo základných práv. Odborníci však upozorňujú, že tlak na postavenie žien silnie aj na starom kontinente. Sľuby o právach žien vystriedali ďalšie zákazy Keď sa Taliban v roku 2021 vrátil k moci, vyhlasoval, že bude rešpektovať práva žien v rámci islamského práva. Postupne však radikálne hnutie prijímalo ďalšie

Redakcia Žien v meste · 26. augusta 2026

Majiteľa baru v Crans-Montane zadržali za domáce násilie

Jacques Moretti, majiteľ baru Le Constellation, kde pri požiari vo švajčiarskom lyžiarskom stredisku Crans-Montana zomrelo 41 prevažne mladých ľudí, je vo väzbe. Podľa miestnych médií majiteľa baru v Crans-Montane obvinili z domáceho násilia voči svojej manželke, ktorá je zároveň spolumajiteľkou podniku. Majiteľa baru v Crans-Montane zadržali O zatknutí muža ako prvá v nedeľu informovala televízna

Miriam Zsilleová · 24. augusta 2026