
Švédska aktivistka Thunbergová sa doplavila do New Yorku
Thunbergová sa počas svojho pobytu v Spojených štátoch zúčastní na klimatickom summite OSN v New Yorku (23. septembra) a na protestoch za ochranu klímy (20. a 27. septembra).
Redakcia Žien v meste · 28. augusta 2019 · 1 min čítania
Švédska environmentálna aktivistka Greta Thunbergová sa preplavila cez Atlantický oceán na jachte s nulovými emisiami, s ktorou v stredu dorazila do New Yorku, kde sa zúčastní na klimatickom summite OSN. Informovala o tom agentúra AP. Thunbergová ráno pred úsvitom miestneho času na sociálnej sieti napísala: „Zem!! Svetlá Long Islandu a New Yorku sú pred nami.“
We have anchored off Coney Island – clearing customs and immigration. We will come ashore at North Cove Marina earliest 14:45 tide allowing. pic.twitter.com/t6yy5z2asp
— Greta Thunberg (@GretaThunberg) August 28, 2019
Thunbergová zažila aj rozbúrené more
Mladá aktivistka a posádka jachty sa vydali na plavbu z juhoanglického Plymouthu 14. augusta a počas dvojtýždňovej cesty zažili v Atlantiku aj rozbúrené more. Z plavidla by mali vystúpiť v prístavisku v dolnom Manhattane po colnej kontrole popoludní miestneho času.
Šestnásťročná Thunbergová odmieta cestovať lietadlom, ktoré produkuje emisie. Do Spojených štátov sa plavila na pretekárskej jachte Malizia II vybavenej solárnymi panelmi a vodnými turbínami, ktoré vyrábajú elektrickú energiu. Týmto spôsobom chcela dosiahnuť, aby jej cesta do USA nezanechala žiadnu tzv. uhlíkovú stopu.
Na plavbe do USA ju sprevádzali nemecký kapitán Boris Herrmann, jej otec Svante Thunberg, člen monackej kniežacej rodiny Pierre Casiraghi a švédsky dokumentarista Nathan Grossman.
Prečítajte si
Greta Thunbergová štrajkuje na jachte s veľkou vlnou v pozadí
Thunbergová sa zúčastní na klimatickom summite
Thunbergová od vlaňajška na protestoch pred švédskym parlamentom žiadala, aby politici urobili viac v boji proti klimatickej zmene. Inšpirovala tým mladých ľudí v Európe aj inde vo svete k vlne protestov známych ako „Piatky za budúcnosť“.
Počas svojho pobytu v USA sa Thunbergová zúčastní na klimatickom summite OSN v New Yorku (23. septembra) a na protestoch za ochranu klímy (20. a 27. septembra).
Mohlo by vás zaujímať
Taliban ženám zobral školy, prácu aj hlas. Z Afganistanu prichádza vážne varovanie aj pre Európu
Od návratu Talibanu prišli afganské ženy o množstvo základných práv. Odborníci však upozorňujú, že tlak na postavenie žien silnie aj na starom kontinente. Sľuby o právach žien vystriedali ďalšie zákazy Keď sa Taliban v roku 2021 vrátil k moci, vyhlasoval, že bude rešpektovať práva žien v rámci islamského práva. Postupne však radikálne hnutie prijímalo ďalšie
Redakcia Žien v meste · 26. augusta 2026
Dr. Michaela Musilová pracovala 6 dní pod vodou. Získala unikátnu certifikáciu akvanautky
Dr. Michaela Musilová získala unikátnu certifikáciu „akvanautky“ od Profesijného združenia inštruktorov potápania vďaka misii SEA STAR.
Redakcia Žien v meste · 25. augusta 2026
Majiteľa baru v Crans-Montane zadržali za domáce násilie
Jacques Moretti, majiteľ baru Le Constellation, kde pri požiari vo švajčiarskom lyžiarskom stredisku Crans-Montana zomrelo 41 prevažne mladých ľudí, je vo väzbe. Podľa miestnych médií majiteľa baru v Crans-Montane obvinili z domáceho násilia voči svojej manželke, ktorá je zároveň spolumajiteľkou podniku. Majiteľa baru v Crans-Montane zadržali O zatknutí muža ako prvá v nedeľu informovala televízna
Miriam Zsilleová · 24. augusta 2026



