
V Saudskej Arábii otvorili prvé verejné kino, akčný film pozerali muži a ženy spoločne
V saudskoarabskej metropole Rijád otvorili v stredu po vyše 35 rokoch prvé kino pre verejnosť.
Redakcia Žien v meste · 19. apríla 2018 · 1 min čítania
RIJÁD, BRATISLAVA. Prvých 500 hostí si v stredu v Rijáde pozrelo americký akčný film Black Panther. To, čo je v iných krajinách sveta bežné, znamená pre Saudskú Arábiu kultúrny zlom. Kiná boli v konzervatívnej krajine zakázané v 80. rokoch na základe islamu, ktorý nedovoľuje koncerty alebo filmy.
„Návrat kín do Saudskej Arábie znamená dôležitý moment v moderných dejinách a kultúrnom živote kráľovstva, ako aj v rozvoji zábavného priemyslu v krajine,“ povedal podľa televízie Al-Aravija minister kultúry Awwad Alawwad.

Návštevníci čakajú na premietanie filmu v prvom kine pre verejnosť, ktoré otvorili po viac ako 35 rokoch. Foto – TASR/AP
Posledné mesiace však krajina prechádza radikálnymi zmenami. Od júna môžu ženy prvýkrát začať samé šoférovať, v krajine je stále viac koncertov a výstav. Hoci v reštauráciách stále nemôžu sedieť muži a ženy za jedným stolom a v mnohých oblastiach funguje rodová segregácia, v stredu si pozerali prvý film ženy a muži spoločne.
Spoločnosť AMC plánuje podľa agentúry AP v saudskoarabskom kráľovstve otvoriť do roku 2030 až do 100 kinosál.
Prečítajte si
Saudská Arábia dovolí ženám šoférovať, doteraz ich za to trestala
Mohlo by vás zaujímať
Taliban ženám zobral školy, prácu aj hlas. Z Afganistanu prichádza vážne varovanie aj pre Európu
Od návratu Talibanu prišli afganské ženy o množstvo základných práv. Odborníci však upozorňujú, že tlak na postavenie žien silnie aj na starom kontinente. Sľuby o právach žien vystriedali ďalšie zákazy Keď sa Taliban v roku 2021 vrátil k moci, vyhlasoval, že bude rešpektovať práva žien v rámci islamského práva. Postupne však radikálne hnutie prijímalo ďalšie
Redakcia Žien v meste · 26. augusta 2026
Dr. Michaela Musilová pracovala 6 dní pod vodou. Získala unikátnu certifikáciu akvanautky
Dr. Michaela Musilová získala unikátnu certifikáciu „akvanautky“ od Profesijného združenia inštruktorov potápania vďaka misii SEA STAR.
Redakcia Žien v meste · 25. augusta 2026
Majiteľa baru v Crans-Montane zadržali za domáce násilie
Jacques Moretti, majiteľ baru Le Constellation, kde pri požiari vo švajčiarskom lyžiarskom stredisku Crans-Montana zomrelo 41 prevažne mladých ľudí, je vo väzbe. Podľa miestnych médií majiteľa baru v Crans-Montane obvinili z domáceho násilia voči svojej manželke, ktorá je zároveň spolumajiteľkou podniku. Majiteľa baru v Crans-Montane zadržali O zatknutí muža ako prvá v nedeľu informovala televízna
Miriam Zsilleová · 24. augusta 2026



