Gabrielle Bonheur Chanel - prvá návrhárka, ktorá pochopila a dokázala uchopiť ozajstné potreby súčasnej ženy. Áno, aj keď jej preslávený módny štýl sa zrodil už začiatkom minulého storočia, stal sa nadčasovým a večným.

Coco bola ženou, ktorá vedela, čo potrebujú ženy bez ohľadu na vek alebo na spoločenskú triedu - zdvihnúť si sebavedomie: „Škaredé ženy neexistujú; sú len ženy, ktoré sa nevedia urobiť krásnymi... . A práve to, ako byť krásnou a sebavedomou, sa od Coco Chanel učí už niekoľko generácií žien.

 

Karl Lagerfeld na módnej prehliadke v Soule

 

Miláčik Coco

Narodila sa vo Francúzsku v roku 1883, v dvanástich rokoch sa ocitla v sirotinci a neskôr v kláštornej škole. Už ako dvadsaťročná si získala povesť mimoriadne zručnej krajčírky. Zároveň si privyrábala ako speváčka a herečka v nočných podnikoch. Tam jej dali, neskôr tak slávnu, prezývku - Coco, čo vo francúzštine znamená miláčik alebo dušička.

Medzi mužov jej života patril chovateľ koní Etienne Balsan, ktorý ju uviedol do vysokej spoločnosti, hudobný skladateľ Igor Stravinskij, ruský veľkoknieža Dmitrij Romanov, Hugh Grosvenor, druhý vojvoda z Westminsteru alebo britský diplomat Arthur Capel, ktorému sa nehovorilo inak než Boy.

Práve on ju ako jej veľká láska sprevádzal celým životom a bol to práve on, kto Coco pomohol otvoriť prvý salón v Paríži, kde predávala luxusné klobúky a športové oblečenie.

Prielom v jej tvorbe znamenalo uvedenie košeľových šiat, ktoré sa nosili bez korzetu a tiež preslávené „malé čierne. Do dejín módy sa zapísala aj ako tá, ktorá vyzdvihla úplet, ktorý sa do tej doby používal len na šitie spodnej bielizne, na úroveň módnych látok.

Foto - pinterest.com

 

 

Žena má byť predovšetkým sama sebou

Aj keď toto tvrdenie v časoch, keď sa značka Chanel rodila, znamenalo ísť proti prúdu, to, čo tvrdila Coco Chanel, jednoducho platí a platiť bude aj naďalej: „Kto chce vyzerať krásne a elegantne, nemusí tak robiť iba v šatách, pokiaľ mu pripadajú nepohodlné... pohodlie a sebavedomie, to je to, čo žena potrebuje.

Coco išla svojou vlastnou cestou určitej rebélie. A možno práve táto jej vlastnosť dala šancu na zrod módneho fenoménu. Coco so svojou "haute couture" udávala od polovice 20. storočia tón svetovému módnemu priemyslu.

Coco Chanel zanechala v módnom svete nezabudnuteľný podpis a navždy sa stala nezameniteľným tvorcom, nezabudnuteľnou osobnosťou a vzorom pre mnohé generácie módnych návrhárov. Jej „malé čierne doplnené perlami alebo unikátny čierny kostým sa stali symbolom luxusu aj pohodlia.

 

Foto - pinterest,com

 

Večná Coco

Coco, ktorá milovala život vo vysokej spoločnosti uprostred aristokracie, chcela priniesť módu vyšších vrstiev do ulíc. Jej krédom sa tak stala funkčnosť a jednoduchosť. Milióny žien to ocenili okamžite. Píšu sa tridsiate roky minulého storočia a Coco sa stáva najbohatšou módnou návrhárkou Francúzska a dostáva prívlastok Kráľovná módy.

Druhá svetová priniesla zatvorenie takmer všetkých jej butikov aj lásku nemeckého dôstojníka. Po oslobodení musela kvôli svojej láske opustiť Francúzsko. Po deviatich rokoch života vo Švajčiarsku Coco opäť otvorila svoj parížsky butik a znovu sa vrátila na svoj kráľovský trón.

Žena, ktorá dokázala vrátiť úsmev a sebavedomie miliónom žien po celom svete, ktorá sa nebála ísť proti prúdu a ktorej meno sa stalo nesmrteľnou ikonou módneho priemyslu, odišla do návrhárskeho neba v úctyhodnom veku, mala 87 rokov. Jej žezlo v módnom dome Chanel prevzal Karl Lagerfeld.

 

Za Coco do Londýna

Ak patríte medzi obdivovateľov a milovníkov značky Chanel, tak ako ja, možno sa stretneme tento rok v jeseni v Londýne. Chanel tam totiž otvára podľa všetkého neuveriteľnú výstavu s názvom "Mademoiselle Privé". Milovníci módy uvidia magický príbeh Chanel, od Coco Chanel až po Karla Lagerfelda.

Expozícia bude prebiehať na troch poschodiach Saatchi Gallery a otvorená bude len krátko, takže sa musíte poponáhľať. Pokochať sa nádherou, akú kedy tento módny dom stvoril, môžete od 13. októbra do 1. novembra. A najlepší na tom je fakt, že vstup je zadarmo!

Podľa všetkého by mal Londýn predstaviť okrem Chanel Haute Couture tiež "Bijoux de Diamants", teda kolekciu tzv. high šperkov, jediných, ktoré vytvorila Coco Chanel a to v roku 1932. Známa Londýnska galéria predstaví tiež niekoľko desiatok fotografií z bývalého súkromného bytu slečny Coco Chanel na 31 rue Cambon v Paríži.

 

Moderný návrat ikony

Chanel, to je predovšetkým klasický čierny kostým. Práve ten sa teraz vracia v aktuálnej Haute Couture kolekcii jeseň - zima 2015/2016, v ktorej Karl Lagerfeld znovu objavuje tento ikonický klasický Chanel oblek.

Podľa slov návrhára slávneho módneho domu je zámerom, aby sa ikonické sako z 20. storočia premenilo v modernej verzii 21. storočia, a to technológiou, ktorá bola kedysi úplne nepredstaviteľná.

Moderné sako sa vyrába pomocou technológie 3D tlače a má pružnú textúru. Na rozdiel od jeho strohého predchodcu bude moderný kostým pre tohtoročnú jeseň a zimu zdobený výšivkami a flitrami.

 

Foto - pinterest.com

 

„Bez riasenky by som nešla ani vyniesť smeti. “ Coco Chanel

Máte pocit, že vám chýba sebavedomie? Alebo vás niekto sklamal? Ste smutná? Opustil vás niekto, s kým ste plánovali svoju budúcnosť? Alebo jednoducho len potrebujete potešiť svoju dušu?

Potom radím to, čo robím ja tak často, ako sa len dá. Po vzore Coco Chanel si namaľujem husté mihalnice a červené pery, mrknem na seba do zrkadla a... ale čo, skúste to samy! A uvidíte, čo príde.

 

Fotografie: Chanel.com, Instagram