BRATISLAVA. Počas predvolebnej kampane radili Zuzane Čaputovej aj slovenské módne návrhárky a dizajnérky: šperkárka a dizajnérka Petra Tóth, módna štylistka Sandra Žigová a dizajnérka a riaditeľka Slovak Fashion Council Dana Kleinert. Kleinert prezidentskej kandidátke navrhla aj šaty, v ktorých sme ju videli počas volebnej noci ďakovať za víťazstvo v prvom kole súboja o novú hlavu štátu.

 

Zuzana Čaputová počas volebnej noci.  Foto TASR - Michal Svítok

 

Šaty pre Čaputová: Pôsobia rozhodne 

“Na šaty sme nemali veľa času, aj preto sme v Slovak Fashion Council ešte nestihli osloviť dizajnérov a dizajnérky v takom počte, v akom to chystáme urobiť v budúcnosti, a ako to robíme napríklad pri prvej dáme Martine Kiskovej. Cieľom bolo spraviť šaty, ktoré budú podčiarkovať Zuzaninu postavu, ktoré budú jasné, strihovo čisté, a v ktorých bude pôsobiť sviežo a aj rozhodne. Cieľom bolo nespraviť "ukecané" šaty, naopak. Robila som ich najmä k Zuzane, mojou absolútnou prioritou bolo Zuzanine pohodlie a jej pocit, že sa v nich cíti sama sebou. Vedela som, že bude mať autorský šperk a aj preto som volila jednoduchú plochu. Pretože sa patrí, aby umenie vyniklo, nechcela som nič prebíjať, naopak,” hovorí pre Ženy v meste Dana Kleinert.

Šperk mala Zuzana Čaputová od Nataši Štefunkovej.

 

Andrej Kiska a Martina Kisková počas inaugurácie. Foto - TASR

 

Navrhovali aj pre Martinu Kiskovú

Dana Kleinert sa cez Slovak Fashion Council dlhodobo snaží, aby aj ženy a muži v politike podporili slovenský dizajn tým, že si kúpia, nosia a komunikujú tvorbu dizajnérov a značiek. Videli sme to už na súčasnej prvej dáme Martine Kiskovej počas inaugurácie Andreja Kisku. O outfity na slávnostnú inauguráciu a následnú večernú recepciu sa postaralo trio dizajnérok Dana Kleinert, Jana Kuzmová a Zlatica Hujbertová ako aj slovenská Verbua, či Mário Hornyak a štylistka Barbora Yurkovic. 

 

 

“Vedeli sme, že aj predtým podporovala a stále podporuje lokálnych výrobcov a dizajnérov – obliecť ju do slovenskej módy bolo teda logickým vyústením našej idey,” povedala vtedy Kleinert.  Martina Kisková mala šaty slovenských dizajnérok aj na pohrebe prvého slovenského prezidenta Michala Kováča v októbri 2016. "Vtedy sa tiež zišiel profesionálny team, ktorý sa, samozrejme, zaoberal aj etiketou a vhodnosťou odevu a doplnkov na danú udalosť," dodala Kleinert.

Riaditeľka Slovak Fashion Council verí, že s prvou prezidentkou by do Prezidentského paláca mohla vstúpiť aj väčšia podpora lokálnych značiek a slovenského dizajnu. “Mohli by sme ukázať fantastický potenciál Slovákov a Sloveniek, čo v skutočnosti priamo pomáha ekonomicke našej krajiny,” dodala Kleinert.