Líderka menšinovej opozície začala rečniť o 10:04 a skončila ho o 18:11 hod. Ako napísala agentúra AFP doterajší rekord bol z roku 1909. Prejav vtedy trval 5 hodín a 15 minút."Chce pripomenúť, že členovia Kongresu sem neprichádzajú len rečniť, ale aj robiť zákony," povedala podľa New York Times. 

 

Bez prestávky na vysokých opätkoch

Pelosiová hovorila bez oddychu, prestávky či inej pomoci, iba sa občas napila vody. Čítala listy a svedectvá od prisťahovalcov. „Vôbec nemám v úmysle skončiť,“ povedala 77-ročná Pelosiová po šiestich hodinách. Pelosiová bola v rokoch 2007 až 2011 predsedníčkou Smenovne reprezentantov ako prvá žena a prvá Američanka s talianskym pôvodom.

Rokovací poriadok dovoľuje vodcovi opozície vyjadrovať sa tak dlho ako potrebuje, bez obmedzení. V Senáte má túto výsadu každý člen, takže senátori často rečnia v športovej obuvi. Pelosiová to zvládla vo vysokých opätkoch.

 

 

 

Týka sa to až 800-tisíc migrantov

„Žijú v neistote. Kruté mračno strachu sa vznáša nad nimi. Mravná zbabelosť republikánov sa musí skončiť,“ povedala podľa ČTK. Pelosiová tak chcela protestovať proti, že v dohode medzi republikánmi a demokratmi chýba opatrenie na vyriešenie situácie státisícov mladých imigrantov bez dokladov.

Program na ochranu migrantov chráni osoby, ktoré sa do USA prisťahovali do roku 2013 ako deti a majú čistý register trestov. Prezisent Donald Trump oznámil, že ochranu tejto skupiny zruší, ak sa do 5. marca nenájde riešenie problému. Zrušenie by tak mohlo postihnúť až 800-tisíc ľudí.