1. J. K. Rowlingová začala prvý diel románovej série písať ako nezamestnaná slobodná matka.

 

2. Mala veľké finančné problémy a nebola na tom dobre ani psychicky.

 

3. Nápad na príbeh o čarodejníckom učňovi dostala počas cesty vlakom z Manchesteru do Londýna. V cieľovej stanici vraj mala vymyslený základný dej a všetky postavy.

 

4. Príbeh vytvorila pre svoje deti a netušila, že jedného dňa si jej ságu prečíta 450 miliónov ľudí na celom svete. Harry Potter bol preložený do 79 jazykov.

 

5. Príbeh uzrel svetlo sveta presne 26. júna 1997. Po tom ako Rowlingovú odmietlo 12 vydavateľstiev sa nakoniec rozhodlo vydavateľstvo Bloomsbery vydať prvý diel Pottera v náklade 1000 kusov.

 

 Rowlingová číta 200 školákom úryvok z jej novej knihy rozprávok s názvom The Tales of Beedle the Bard (Rozprávky barda Beedla) v roku 2008. Foto - TASR/AP

 

 

6. Prvý diel Harryho Pottera písala Rowlingová v jednej z edinburských kaviarní, ktorá je dnes často navštevovaná turistami.

 

7. J. K. Rowlingová získala podľa časopisu Forbes za vydanie kníh o Potterovi takmer miliardu dolárov a stala sa prvou miliardárkou medzi spisovateľkami.

 

8. Dnes vedie rebríčky najlepšie zarábajúcich autorov na svete a patrí medzi najvplyvnejšie osobnosti vo Veľkej Británii.

 

9. J. K. Rowlingová sa venuje charite, na ktorú pravidelne finančne prispieva.

 

10. Aktívne sa zapája do spoločenského diania a komentuje ho prostredníctvom svojho účtu na twitteri. 

 

Foto- TASR/AP

.

Prečítajte si aj Herečka Robin Wrightová bojuje za rovnaký honorár ako dostáva Kevin Spacey