LOS ANGELES, BRATISLAVA. Keď sa populárny politický seriál začínal, dostala prísľub, že dostane toľko peňazí ako jej kolega Kevin Spacey. Napokon, tak ako on, aj ona hrala jednu z hlavných úloh – Robin Wrightová hrá prvú dámu Claire Underwoodovú, kým Kevin Spacey je americký prezident Frank Underwood.

„Povedali mi, že hodnotenie bude rovnaké. Skoro som zistila, že to nie je pravda. To by sa malo vyšetriť,“ povedal herečka pre časopis Rhapsody. Za úlohu prvej dámy získala v roku 2014 Zlatý Glóbus pre najlepšiu herečku. 

 

Robin Wrightová získala Zlatý glóbus ako najlepšia herečka v seriáli House of Cards. Foto - TASR/AP

 

Ako žena zarába menej

Doteraz je jej honorár nižší a tak americká herečka oživila tému rozdielnych platoch medzi hercami a herečkami v Hollywoode, na ktorú upozornilo už mnoho slávnych herečiek.

„Mám  v seriáli o pár scén menej než má postava Francka, ale to nie je dôvod k takýmto záverom. Frank viac hovorí a demonštruje, Claire je zase viac potichu. Sme ale na jednej lodi,“ povedala herečka.

Ako uviedol časopis Forbes v roku 2014 dostala Wrightová 420-tisíc dolárov za jeden diel, Kevin Spacy 500-tisíc. Čerstvejšie čísla nie sú k dispozícii.

 

S bývalým manželom Seanom Pennom v roku 2009. Foto - TASR/AP

 

Herečky majú horšie podmienky 

Robin Wrightová je herečkou viac ako 30 rokov a hovorí, že to nie je prvýkrát, keď nemá rovnaké podmienky ako herci. „Myslím si, že to bolo v Paríži, keď som mala sedemnásť. Počas konkurzu mi povedali, aby som si vyhrnula tričko a ukázala hrudník. To muži robiť nemusia. Rozdiely medzi mužmi a ženami sú veľké. Nakoniec som tu prácu aj tak nedostala. Som feministka. Jednoznačne,“ doplnila Wrightová pre magazín Hello!

Wrightová, ktorá bola 14 rokov manželkou herca Seana Penna  a má s ním dve deti, bola za postavu Jenny v oskarovom Forrestovi Gumpovi nominovaná na Zlatý glóbus. Za seriálové postavy získala niekoľko nominácii a ocenení. Hrala tiež vo filmoch Odkaz vo fľaši, Vyvolený, Muži, ktorí nenávidí ženy.

.

 

Prečítajte si aj Madonna ako Žena roka 2016 prehovorila o sexizme a starnutí v hudobnom priemysle