Emília Vášáryová nemá problém hovoriť o veku ani ako žena ani ako herečka. “Naopak, ja to každému radšej poviem, lebo si všetci myslia, že mám ďaleko viac, tak to uvádzam na pravú mieru,” smeje sa legendárna herečka, ktorá v máji oslávi 77 rokov. Keď sa jej pýtame na kontroverzné vyjadrenie francúzskeho spisovateľa, režiséra a moderátora Yanna Moixa, ktorý povedal, že považuje za nemožné milovať ženu nad 50 rokov, zareaguje pohotovo. “Problém nie je milovať ženu po päťdesiatke, problém je, aby tam bol niekto, kto ju milovať bude,” zasmeje sa.

“Chcela by som ho spoznať, čo je to za pána dokonalého, ale niekedy by som mu dala za pravdu. Napríklad, keď vidím pána Macrona s jeho starou mamou (manželkou - poz.red.), to mi nepríde v poriadku,” dodá Vášáryová.

 

Herečka Emília Vášáryová (Amanda Wingfieldová) počas generálky naštudovania hry amerického dramatika Tennessee Williamsa Sklenený zverinec v Divadle Aréna. Foto TASR - Jakub Kotian


Emília Vášáryová: V našej rodine sa vždy pracovalo

Uznávaná herečka, ktorá v divadle i filme pôsobí viac ako 55 rokov, nemá problém s vekom, ale velebiť starobu odmieta. “Musím otvorene povedať, že keď počujem ako niekto hovorí, že staroba je niečo fantastické a úžasné, tak uvažujem o zdravom rozume toho človeka, pretože to nie je pravda. My všetci starí by sme si to chceli nahovoriť, ale nie je to tak,” hovorí žena, ktorá však svojím pracovným nasadením vek popiera.

Po sedemdesiatke má za sebou oceňovaný výkon vo filme Eva Nová, rolu matky šéfa pašeráckej bandy vo filme Čiara a úlohu osobnej tajomníčky Jána Masaryka vo filme Masaryk.

“Pochádzam z rodiny, kde sa vždy len pracovalo. Nepočula som u nás hovoriť, že je niekto unavený. Práca je pre mňa zmyslom živote, nie odpočívanie, vylihovanie a dovolenky, tie horko-ťažko znášam,” vysvetľuje.

“My v naše rodine veľa pracujeme a nežijeme dlho. Ja teraz vlastne prežívam, takže moja sestra, ktorá mi zavolala na 76. narodeniny povedala, že dúfa, že aj ona sa toľko dožije, keď ja takto rúcam mantinely,” hovorí Emília Vášáryová o svojej o 6 rokov mladšej sestre, bývalej herečke a političke Magde Vášáryovej.

 

Cena Slnko v sieti pre najlepšiu herečku za film Eva Nová v roku 2016.   Foto TASR - Jakub Kotian

 

Emília Vášáryová: Smrť je tá najprirodzenejšia vec

Všetko, čo so starobou súvisí, akceptuje. “Ja som bola vychovaná tak, že smrť je to najprirodzenejšie, čo nás čaká. Pamätám si, že keď sa mi narodil prvý syn a môj otec bol šťastný, že má vnuka, ja som plakala. Prvé, čo mi napadlo bolo, že sa narodil, aby zomrel,” hovorí úprimne herečka a hneď dodáva, že to určite nebola žiadna popôrodná depresia. “Nudu a depresiu vyradzujem zo svojho slovníka a zo života, lebo to nepoznám,” dodáva rozhodne.

Sedíme s Emíliou Vášáryovou v bratislavskej kaviarni a na rozhovor nemáme veľa času. Spolu s nami je tam i divadelný a muzikálový herec Viktor Horján a oboch o chvíľu čaká predstavenie. Teraz budú spolu hrať v Divadle GUnaGU, o týždeň ich uvidíme v legendárnom Véčku. Emília Vášáryová a Zuzana Krónerová budú prvými hosťkami v novej talk show Viktora Horjána Coming out - priznanie slávnych. Keď sa pýtame, čo bude coming out Milky Vášáryovej, obaja zhodne odpovedia, že to nevedia ani oni dvaja.  

 

Viktor Horján.  Foto - facebook

 

Viktor Horján: Bude ti ľudské rozprávanie s legendami

“Ja zo zásady s respondentmi dopredu nehovorím, o čom to bude. Ani ja to ako respondent nemám rád. Čím je to prirodzenejšie a spontánnejšie, tým je to lepšie,” povedal Horján. Šou Coming out prichádza šesť rokov po jeho divadelnej talk show Odtiaľ-Potiaľ.

“Bude to hlavne rozprávanie o veciach ľudských, blízkych a normálnych. Pozývam si tam ľudí, ktorých dlho poznám alebo k ním vzhliadam,” vysvetľuje Horján. Určite to nebudú senzácie, aké rád prináša bulvár. “Všetci bažíme po senzáciách, každé noviny sú plné senzácií, poloprávd a rôznych klamstiev. Náš život sa pritom skladá z reálnych a bežných situácií,” vysvetľuje Horján.

 

 

Šou bude v legendárnom V-klube. “Moju agentúru, ktorá šou zastrešuje, oslovili z Véčka, ktorý prerobili. Niekedy som tam hral, je to veľmi príjemný klub, legenda zo 60. rokov, a ja si tam budem volať legendárnych ľudí, takže sa to bude hodiť. Hlavne je to v meste, ja mám veľmi rád mesto,” hovorí.

Pre Milku Vášáryovú to bude premiéra, vo Véčku nikdy nebola, ani ako vysokoškoláčka. “Nikdy ma nalákali zadymené priestory a nezaujímali reči o ničom,” odbije to s úsmevom.

Show zastrešuje Moja agentúra, ktorá prináša úspešné projekty Sit down Ladies Comedy, Sit down Stories a Profil zločinu. “Viktor Horján bol hosťom v Sit down stories, kde ho zaujal spôsob, akým organizuje talk show. Nás zase zaujal jeho nápad urobiť show, kde si bude pozývať slávnych ľudí a dostane z nich priznania, o akých sa bežne nedočítate, ” hovorí Hana Koblišková, zakladateľka Mojej agentúry.   

 

Alexander Bárta a Emília Vášáryová v hre Sklenený zverinec v Divadle Aréna.  Foto - facebook


Emília Vášáryová: Mentorovanie mi je cudzie

Pomaly sa lúčime, oboch hercov čaká Divadlo GUnaGU a čierna komédia Odvrátená strana mesiaca. Je to hra o starnúcej žene a nekriticky milujúcej mame, ktorá hľadá pre svojho 30-ročného syna ženu, čo z neho spraví muža. Mamu hrá Emília Vášarová a syna Viktor Horján.

Je jasné, že obaja herci majú veľmi blízky vzťah na pódiu i mimo neho, hoci je medzi nimi niekoľko generácií. Navzájom sa rešpektujú a akceptujú, Emília Vášáryová svojho mladšieho kolegu nikdy neusmerňovala. “Keďže som tridsať rokov učila, úplne sa tomu vyhýbam. Keď sa ma mladší kolegovia opýtajú, poviem, ale cestu si každý musí hľadať sám a mentorovanie mi je absolútne cudzie,” vraví Vášáryová. Horján to potvrdzuje. “Ak hrám s majstrom, všímam si ho počas hry a sám sa tak učím,” hovorí.

Rozlúčime sa a Emília Vášáryová, opretá o rameno Viktora Horjána, odchádza do divadla. Zahrá si v hre, ktorá bola napísaná špeciálne pre ňu. Ako pocta významnej slovenskej herečke pri 30. výročí vzniku divadla GUnaGU.

 

Spomienková slávnosť k 25. výročiu Nežnej revolúcie v historickej budove SND v Bratislave 16. novembra 2014. V pozadí čiernobiela fotogragia s Milanom Kňažkom a Emíliou Vášáryovou. Foto TASR - Vladimír Benko