NEW YORK: Nemka ruského pôvodu, ktorá podviedla banky, hotely i svojich známych, keď sa vydávala za bohatú dedičku, bola vo štvrtok súdom v New Yorku odsúdená na 4-12 rokov väzenia.

Ako v noci na piatok informovala agentúra Reuters, sudkyňa Diane Kieselová vyniesla nad 28-ročnou Annou Sorokinovou, medzi priateľmi známou pod menom Anna Delveyová, trest v rozmedzí od štyroch do dvanástich rokov väzenia s tým, že odsúdená môže o podmienečné prepustenie z väzenia požiadať po odpykaní si štyroch rokov. Za mrežami pritom strávila táto mladá žena už 500 dní. Podľa sudkyne bola Sorokinová bola "oslnená leskom a lákadlami New Yorku". 

 

Sorokinová okradla ľudí o o 275-tisíc dolárov

"Chcela všetko, čo sa dá získať za peniaze - s tým rozdielom, že žiadne nemala," uviedla Kieselová, pričom poukázala na finančne nákladný život obžalovanej. Patrili k nemu luxusný tovar i preprava súkromnými lietadlami, pričom však "všetko to bol podvod", dodala sudkyňa. 

Podľa prokuratúry Sorokinová v rokoch 2016-17 okradla ľudí o 275.000 dolárov. Ako sa uvádza v spise, v bohatých ľuďoch sa jej darilo vyvolať dojem, že aj ona sama je bohatá a že je dedičkou impéria v hodnote 67 miliónov dolárov. V hoteloch a letoviskách však po nej zostali nezaplatené účty - len za dovolenku v marockom Marrákeši dlhuje 62.000 dolárov.

 

Podľa outfitu nemá výčitky 

Pred súdom sa Sorokinová vo štvrtok objavila oblečená v čiernych šatách doplnených čiernymi topánkami a okuliarmi s hrubým čiernym rámom. Prokuratúra na to poukázala, keď tvrdila, že fakt, že obžalovanej pri výbere "outfitu" na záverečné pojednávanie pomáhala stylistka, svedčí o tom, že Sorokinová "nemá výčitky svedomia".

Sorokinová, ktorá sa narodila v Rusku a do Nemecka sa presťahovala s rodičmi ako tínedžerka, vo štvrtok pred súdom ako jediné povedala, že sa chce "ospravedlniť za chyby, ktoré urobila."

Už počas vyšetrovania tvrdila, že nikdy nechcela spáchať trestný čin. Jej advokát Todd Spodek ju prirovnával k spevákovi Frankovi Sinatrovi na začiatku jeho kariéry - tvrdil, že jeho mandantka sa len podobne ako Sinatra snažila "využiť čas a vytvárať si príležitosti". Sorokinová bola zdržaná 25. októbra 2017. Následne ju vzali do vyšetrovacej väzby v slávnej newyorskej väznici na ostrove Rikers.