Keď ju lietadlo koncom novembra 2011 vysadilo na Laverett Glacier, myslela si, že ju odfúkne. Najbližších 59 dní zažila ešte horšie počasia -  prudké snehové búrky, vietor s rýchlosťou 130 kilometrov za hodinu, mrazy okolo -30 stupňov. V tomto počasí ťahala sama dvoje sane so zásobami jedla, paliva a ostatných potrieb.  

Britská cestovateľka a expedičná lyžiarka Felicity Astonová to zvládla a ako prvá žena zdolala ľadový kontinent na sólovej výprave. Expedíciu ukončila pred desiatimi rokmi - 23. januára 2012 na mieste Hercules Inlet. 

 

 

Felicity Astonová: Najhoršia bola samota 

Odtiaľ poslala správa na twitter, že došla a čaká na lepšie počasie, aby ju mohlo vyzdvihnúť lietadlo. „Žiadne lietadlo dnes nepriletí, ale dávam si svoje posledné hovädzie a teším sa na svoju poslednú večeru sama. Jupí,“ napísala.  „Je úžasné byť na konci, ale je to tiež smutné, že už je po všetkom,“ povedala podľa agentúry AP v prvom rozhlasovom telefonáte. Prvé na čo sa tešila po príchode do civilizácie bolo červené víno a horúca sprcha.

Nebola to jej prvá expedícia. Niekoľko rokov žila na bádateľskej stanici v Antarktíde, viedla expedíciu na južný pól aj vnútrozemím Grónska. Táto výprava bola oveľa ťažšia, najmä preto, že bola sama. „Fyzicky to bolo ťažké, ale duševne to bolo ťažšie. Byť sama vyzerá taká jednoduchá vec, ale byť celý deň  bez toho, aby ste videli akúkoľvek osobu... Nikdy som sa necítila taká sama,“ povedala neskôr pre CNN.

 

 

Pochybnosti v stane

Počas expedície vytvorila aj iný rekord – stala sa prvou lyžiarkou, ktorá prešla naprieč Antarktídou len s použitím vlastných fyzických síl.

„Pamätám si všetko to zlé. Keď som sedela v stane a hovorila si: Čo to preboha robíš,“ spomína Britka. „Napriek tomu to bolo úžasné privilégium, že som to mohla urobiť,“ dodala.

Sám na lyžiach ako prvý prekonal Antarktídu nórsky polárny bádateľ Borge Ousland v januári 1997.