BRATISLAVA. Jedinou ženou, ktorá povedie jedno z najväčších miest Slovenska bude súčasná primátorka Prešova Andrea Turčanová (KDH, OĽaNO, NOVA). Turčanová podľa oficiálnych výsledkov podpísaných mestskou volebnou komisiou Turčanová získala 14.205 hlasov a jej protikandidát Pavel Hagyari 8921 hlasov. 

Komunálne voľby zmenili pomery v dvoch najväčších slovenských mestách. Bratislavskú radnicu povedie Matúš Vallo a košickú Jaroslav Polaček.V komunálnych voľbách boli najúspešnejší nezávislí kandidáti.

 

Matúš Vallo. Foto - TASR   

V Bratislave vyhral Vallo v Košiciach Polaček

Bratislave sa podarila veľká vec, dokázali sme to. Týmito slovami, so svojím tímom za chrbtom, oznámil víťazstvo vo voľbách primátora hlavného mesta SR Matúš Vallo, kandidujúci s podporou mimoparlamentných strán Progresívne Slovensko a Spolu - občianska demokracia. Vallovi zatiaľ odovzdalo hlas 35,98 percenta voličov, Václavovi Mikovi 23,62, tretí je Ivo Nesrovnal (nezávislý) so ziskom 18,86 percenta a štvrtý Ján Mrva (OĽaNO, SaS, Sme rodina - Boris Kollár, KDH, OKS, Nova, Zmena zdola, DÚ) s 16,68 percenta.

Kreslo primátora v Košiciach získa Jaroslav Polaček (SaS, KDH, SMK-MKP, NOVA, OKS). Podarilo sa mu získať 43,92 percenta hlasov, podiel spracovaných okrskových zápisníc je 82,41 percenta. Bývalá manželka obviňovala nového primátora Košíc zo sexuálneho zneužívania ich syna. Voľby aj napriek tomu vyhral. Víťazstvo sa rozhodol venovať práve svojmu synovi. "Dovoľte mi, aby som toto víťazstvo venoval svojmu synovi, ktorého som rok nevidel. Toto víťazstvo je pre neho," vyhlásil počas volebnej noci. 

 

Jaroslav Polaček.  Foto - TASR  

 

Vysoko vyhral Rybníček v Trenčíne

V Trnave obhájil post primátora Peter Bročka. Úradujúci primátor Trenčína Richard Rybníček povedie mesto aj v najbližších štyroch rokoch. „Je to výnimočný deň vo výnimočnom meste, chcem poďakovať všetkým Trenčanom. Ten záväzok, ktorý od nich mám je obrovský a verím, že dokončíme veci, ktoré som sľúbil a ktoré máme rozbehnuté a priblížime Trenčín k moderným mestám," povedal Rybníček, ktorý získal 72 percent hlasov Trenčanov

Novým primátorom Nitry sa stal 31-ročný Marek Hattas. Na post primátora kandidoval ako nezávislý, vo funkcii vystrieda Jozefa Dvonča, ktorý stál na čele mesta 12 rokov. Získal 42,28 percenta, informovala mestská volebná komisia v Nitre. 

Primátorom mesta Žilina bude 55-ročný Peter Fiabáne, nezávislý kandidát s podporou OĽaNO, SaS, Sme rodina, Nova, Progresívne Slovensko, OKS, Šanca, ktorý vystrieda súčasného primátora po ôsmich rokoch. Súčasný primátor Igor Choma nekandidoval. Fiabáne získal viac ako 48 percent hlasov. 

Úradujúci banskobystrický primátor Ján Nosko suverénne zvíťazil v meste pod Urpínom a obhájil pozíciu prvého muža mesta pod Urpínom.  

 

 

Kde sa presadili ženy

Prekvapením sa skončili primátorské voľby v Trenčianskych Tepliciach. Novou primátorkou kúpeľného mesta bude v nasledujúcom volebnom období Zuzana Frajková Ďurmeková (nezávislá). Získala 35,26 % hlasov a po 12 rokoch vystrieda vo funkcii Štefana Škultétyho (nezávislý). 

Novou primátorkou Svidníka sa stala Marcela Ivančová. V sobotných komunálnych voľbách kandidovala ako nezávislá. Z celkového počtu 4395 platných hlasovacích lístkov odovzdaných pre voľby primátora získala 1744 hlasov (39,68 percenta). Celková účasť dosiahla 48,33 percenta.

Púchove zostane primátorský post v rodine. Rastislava Heneka vystrieda v primátorskom kresle jeho manželka Katarína (nezávislá). Podľa neoficiálnych výsledkov volieb, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR, získala Heneková 2272 platných hlasov (28,35 %). V Púchove bola účasť voličov 53,92 %. Heneková sa stane prvou ženou v primátorskom kresle v Púchove. 

Novou primátorkou mesta Skalica sa podľa neoficiálnych výsledkov stala Anna Mierna (NOVA, SaS, OĽaNO). Potvrdil to predseda volebnej komisie v Skalici Michal Srholec.

 

Sninu povedie najbližšie štyri roky Daniela Galandová (nezávislá). V sobotu získala 2226 zo 7110 platných hlasov, čo predstavuje 31,30 percenta.  Mesto tak po prvýkrát v ére samostatnosti Slovenska povedie žena, ktorá pochádza z Oravy, v Snine už žije 16 rokov.    

 

Novou primátorkou Handlovej sa stala Silvia Grúberová. Tridsaťsedemročná projektová manažérka a občianska aktivistka porazila v sobotňajších voľbách do orgánov samosprávy obcí svojich piatich mužských protikandidátov vrátane súčasného primátora Rudolfa Podobu (Smer-SD). Grúberová je v novodobej histórii baníckeho mesta prvou ženou, ktorá zasadne na primátorský post.